Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna ziua!
Urmare a modificarii Codului Muncii prin Legea 49/2010, inteleg ca a fost eliminat din aliniatul privind incetarea contractului individual de munca de drept, respectiv conform art. 56 lit. d, ceea ce priveste pensionarea pentru invaliditate ramanand numai: la data indeplinitii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare . Astfel in caz de de pensionare pe caz de invaliditate, pe ce baza legala i se desface CIM (articol din Legea 53/2003)?
Va multumesc !
1. Tot in baza art.56d din Codul muncii.
2. In incompetenta sa, legiuitorul a vrut sa faca ceva dar s-a pierdut pe drum. Comisiile de specialitate din Parlament sunt pline de juristi dar... degeaba.
3. Puteti sa incetati CIM cu art.55b din Codul muncii daca salariatul face o cerere in acest sens.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

1. Tot in baza art.56d din Codul muncii.
2. In incompetenta sa, legiuitorul a vrut sa faca ceva dar s-a pierdut pe drum. Comisiile de specialitate din Parlament sunt pline de juristi dar... degeaba.
3. Puteti sa incetati CIM cu art.55b din Codul muncii daca salariatul face o cerere in acest sens.

multumesc frumos pentru raspuns!
va doresc o zi buna!