Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare grad III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare grad III

Cu ce articol din Codul Muncii se inchide un contract de munca de drept in baza Deciziei de pensionare grad III (are drept de munca cu jumatate de norma) dar angajatorul nu doreste sa continue contractul de munca.
Am in vedere Legea 49/2010 care modifica art. 56 lit. d). - care prevedea incetare de drept si pentru invaliditatea salariatului pe langa alte cazuri de pensionare ?
1. Puteti sa-i incetati CIM cu art.56d din Codul muncii, nu se va supara nimeni.
2. Modificarile din noul proiect al Codului muncii vor repara aceasta omisiune a legiuitorului.