Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim

Buna ziua,

avem un salariat care a primit decizia pentru pensia de invaliditate. D-na dinaintea mea de la RU mi-a spus sa-i inchid cartea cu art. 55b, asa cum am facut si am transmis in revisal.
Cei de la ITM, cand am intrebat, mi-au spus s-o inchid cu art.56d. In cartea de munca nu am operat inca, intrucat respectivul nu a adus-o de la casa de pensii.
Cum sa procedez corect? Sa transmit modificarea incetarii CIM in revisal sau sa inchid cartea de munca cu art. 55b
Sunt noua in domeniu, asa ca nu am avut timp sa ma familiarizez cu tot ce tine de CIM, mai ales de incetare...............

Va multumesc anticipat.
1. Prin Legea 49/2010 legiuitorul a modificat art.56 din Codul muncii dar a facut-o numai pe jumatate (nu a mai zis nimic de celelalte pensionari).
2. In aceasta situatie Ministerul Muncii si Inspectia Muncii recomanda si accepta ca in asemenea cazuri ca al dvs. incetarea CIM sa se faca cu art.56, lit.d) din Codul muncii.
3. Asa ca incetati CIM cu art.56d si modificati in Revisal.
multumesc pentru raspuns