avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pt. pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pt. pensie anticipata partiala

Buna ziua!
Un salariat a prezentat decizia privind acordarea pensiei anticipate partiale.
Incetarea CIM o fac avand in vedere aceasta decizie, dar in baza carui articol din Codul Muncii? Noul alin. d) al art. 56 nu mai face referire la pensionari anticipate, anticipate partial sau invaliditate. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 16:09, 26 Septembrie 2010
1. Cand a modificat art.56d din Codul muncii (prin Legea 49/2010) legiuitorul, in desteptaciunea sa, a uitat sa vada si consecintele (victimele colaterale) "ispravii sale".
2. De aceea ITM admite ca incetarea unui CIM pe acest motiv sa se faca tot cu art.56, lit.d) din Codul muncii (asa cum era anterior).
tudorvaleriu a scris:

1. Cand a modificat art.56d din Codul muncii (prin Legea 49/2010) legiuitorul, in desteptaciunea sa, a uitat sa vada si consecintele (victimele colaterale) "ispravii sale".
2. De aceea ITM admite ca incetarea unui CIM pe acest motiv sa se faca tot cu art.56, lit.d) din Codul muncii (asa cum era anterior).


Va multumesc pentru promtitudine! Referitor la "desteptaciunea legiutorului" ..... fara cuvinte.........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim ContSters113077 ContSters113077 Buna ziua, avem un salariat care a primit decizia pentru pensia de invaliditate. D-na dinaintea mea de la RU mi-a spus sa-i inchid cartea cu art. 55b, asa ... (vezi toată discuția)
Codul muncii ONELIN ONELIN Care credeti ca este rationamentul pentru care legiuitorul a modificat prin legea nr.49/2010, litera d) a art.56 din Codul Muncii? Cum inceteaza CIM in cazul ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate gradul iii spiruharet spiruharet 1. [b] In cazul unui pensionar gradul III de invaliditate, am obligatia de a-i pastra postul, si daca exista aceasta posibilitate cat timp?[/b] 2. [b] La ... (vezi toată discuția)