Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pt. pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pt. pensie anticipata partiala

Buna ziua!
Un salariat a prezentat decizia privind acordarea pensiei anticipate partiale.
Incetarea CIM o fac avand in vedere aceasta decizie, dar in baza carui articol din Codul Muncii? Noul alin. d) al art. 56 nu mai face referire la pensionari anticipate, anticipate partial sau invaliditate. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc!
1. Cand a modificat art.56d din Codul muncii (prin Legea 49/2010) legiuitorul, in desteptaciunea sa, a uitat sa vada si consecintele (victimele colaterale) "ispravii sale".
2. De aceea ITM admite ca incetarea unui CIM pe acest motiv sa se faca tot cu art.56, lit.d) din Codul muncii (asa cum era anterior).
tudorvaleriu a scris:

1. Cand a modificat art.56d din Codul muncii (prin Legea 49/2010) legiuitorul, in desteptaciunea sa, a uitat sa vada si consecintele (victimele colaterale) "ispravii sale".
2. De aceea ITM admite ca incetarea unui CIM pe acest motiv sa se faca tot cu art.56, lit.d) din Codul muncii (asa cum era anterior).

Va multumesc pentru promtitudine! Referitor la "desteptaciunea legiutorului" ..... fara cuvinte.........