Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... act comercial ilicit, Legea nr. 12/1990
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

act comercial ilicit, Legea nr. 12/1990

buna seara ! se poate considera act comercial ilicit transportarea a 3 cartuse de tigari moldovenesti in autoturismul proprietate personala si aplicata legea 12/90 art 1/lita+art1/lite=amenda 2000lei? nu se poate contesta aceasta hotarare cu art 5 codul comercial?
Maximul amenzii pt aceasta contraventie art 1 lit a + e este de 1500 lei ( cf art 2/1/c ) .
Transportul de marfuri accizabile este de asemenea act de comert .
Luand extrema cealalta , aveati document de provenienta si plata accizei , la intrare in tara , respectiv la achizitionarea produselor din tutun ?
Plafonul vamal admis este de 40 tigarete/persoana daca nu ma insel .
Eu as fi incadrat fapta altfel , si anume in dispozitiile codului de proc . fiscala , pt detinere pe teritoriul Romaniei , de marfuri accizabile , nemarcate corespunzator ( timbrul fiscal nu este romanesc ) .