Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imputare marfa lipsa la inventar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imputare marfa lipsa la inventar

Buna ziua.
Am avut un angajat lucrator comercial cu gestiune care si-a dat demisia si care in ultimele doua zile de preaviz cand trebuia sa inventariem marfa si sa predea gestiunea nu s-a mai prezentat la serviciu. Contractul de munca l-am desfacut cu art.79 demisie deoarece cei de la ITM mi-au spus ca nu pot sa-i desfac disciplinar deoarece nu are trei absente nemotivat consecutiv. In urma inventarului pe care l-am facut in absenta lui am constat lipsa marfa. Angajatul mai are de luat drepturi salariale pe luna Mai si Iunie. Spuneti-mi va rog sub ce forma as putea sa imput aceasta lipsa fara sa incalc legea avand in vedere ca lipsa paguba depaseste drepturile lui salariale?
Nu puteti sa-i opriti drepturile salariale fara sa aveti o hotarare judecatoreasca, trebuie deschisa actiune in instanta, dovedit prejudiciul de acel faptuitor, art. 270(1) din Codul Muncii.
Potrivit art. 164 din Codul muncii, retinerile cu titlu de daune, cauzate angajatorului, nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. prin urmare asa cum precizeana dl Florin 72 actionati in instanta in baza art.270 CM.