Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

´buna!as dori sa-mi dati si mie un sfat.un var al meu a imprumutat 200 lei(roni)unui "prieten"iar acesta a refuzat sa-i returneze.pentru a-si recupera banii l-a batut pe acesta(nu exista spitalizare).in urma unui proces a fost acuzat de talharie.s-a predat singur dar nu a recunoscut ca l-ar fi talharit.a primit 5 ani de puscarie pentru aceasta fapta.va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face in acest caz?va multumesc anticipat pentru raspuns!
Apel , apoi recurs impotriva sentintei de condamnare.
Chiar daca varul dvs. nu a recunoscut ca l-a talharit pe ,,prieten", fapta tot talharie este, deoarece implica furt si violenta. Chiar daca este vorba despre bani dati cu imprumut, luarea lor prin intrebuintare de violente , consituie fapta de talharie. recuperarea lor trebuia facuta pe cai legale.
Sentinta este definitiva si irevocabila sau mai trebuie exercitate de caile de atac ?
Dosarul trebuie vazut de un avocat penalist si in functie de cele continute in acesta sa se ia masura care trebuie ,daca mai poate fi luata o astfel de masura
depinde ce probe au fost si ce avocat l-a reprezentat. numai dupa studierea dosarului, un avocat isi da seama daca mai sunt sanse sau nu ca varul dvs sa-si micsoreze pedeapsa.