Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

ma puteti lamuri in ceea ce priveste somajul tehnic?
Cum interpretati OUG 4/2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010. Ordonanta de urgenta nr. 4/2010

Care sunt demersuriele si cum se poate aplica la o societate cu 10 angajati
1. Raspunsul la intrebarea dvs. este dat de ultimele doua articole ale OUG 4/2010:
Art. 2 - Angajatorii au obligaţia să depună, la inspectoratul teritorial de muncă în raza căruia îşi au sediul, o declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă că se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, la momentul constatării de către aceştia a situaţiilor respective.
Art. 3 - Conform competenţelor legale, Inspecţia Muncii şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, prin instituţiile lor teritoriale subordonate, vor controla periodic angajatorii care beneficiază de măsurile de protecţie socială prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă.

2. Se fac decizii de suspendare a CIMpentru fiecare salariat in parte.
3. Luati legatura cu ITM de care apartineti pentru a va spune cum anume doresc sa intocmiti documentele.
Va multumesc..asta am inteles citind OUG...
dar ,firma care vrea sa trimita angajati pe somaj,vrea sa-si contiune activitatea ,dar prin rotatie vrea sa trimita cite 3angajati in somaj timp de 10zile in fiecare luna
Deci sa nu depaseasca cele 90 de zile,se poate?
depinde ce hotaresc directorii in fc. de situatie,sau trimite cite 1angajat timp de 30 zile...:(
Puteti sa trimiteti, prin rotatie, oricand si pe cine doriti dvs., numai sa nu se depaseasca 90 de zile calendaristice pe an, pe cap de salariat.
va multumesc:thumbup:
o duminica placuta