Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale II
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

II

Buna seara,
As dori sa stiu daca pe un ii pot trece mai multe coduri CAEN, ca de ex comert cu amanuntul si prestari servicii.
Multumesc.
Intreprinderea individuala se poate infiinta in baza unui singur cod CAEN. Desfasurarea altor activitati (mai multe coduri CAEN) presupune deschiderea mai multor intreprinderi individuale.
Imi pare rau ca va contrazic. Nu este necesar deschiderea mai multor intreprinderi individuale pentru a avea mai multe activitati, decat cea principala.
costicul a scris:

Imi pare rau ca va contrazic. Nu este necesar deschiderea mai multor intreprinderi individuale pentru a avea mai multe activitati, decat cea principala.

As fi curios sa stiu si articolul de lege care va permite acest lucru, sau mergeti pe zvonuri?
Eu va supun atentiei art. 14 din OUG 44/2008.
In luna iulie am deschis o intreprindere individuala la ORC Mehedinti.Activitatea principala-Fabricarea painii, activitatea secundara-comert cu amanuntul. Nu e zvon, e realitate.