avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

buna ziua, as avea si eu o intrebare: Daca pot sa mi dau demisia fara preazivul de 15 zile? Am citit undeva "
O alta posibilitate acordata de lege de a demisiona fara preaviz este in situatia salariatului care se afla in perioada de proba.

Astfel, conform prevederilor art. 31 alin. (4) indice 1 din Codul muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oricareia dintre parti. "
eu momentan sunt angajata cu durata determinata de 3 luni.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:21, 19 Iunie 2010
da, se poate in conditiile in care angajatorul nu isi respecta obligatiile asumate conform contractului individual de munca ( de regula neplata salariului) incheiat cu dvs in speta este vorba de art.79 alin.8 Codul muncii.
Incercati sa vorbiti cu angajatorul pentru o incheiere a CIM cu acordul partilor prev de art. 55b din Codul Muncii.
danuta09 a scris:

buna ziua, as avea si eu o intrebare: Daca pot sa mi dau demisia fara preazivul de 15 zile? Am citit undeva "
O alta posibilitate acordata de lege de a demisiona fara preaviz este in situatia salariatului care se afla in perioada de proba.

Astfel, conform prevederilor art. 31 alin. (4) indice 1 din Codul muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oricareia dintre parti. "
eu momentan sunt angajata cu durata determinata de 3 luni.
Multumesc



In cazul dvs , perioada de proba este de 15 zile lucrătoare. In acest interval, puteti solicita incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.4 ind.1 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea contractului individual de munca gabiraco gabiraco M-am angajat la o firma in data de 01.07.2009. Daca dupa doua zile de la angajare doresc sa incetez activitatea la firma respectiva, ce repercusiuni sunt ... (vezi toată discuția)
Demisie mb_mihaela mb_mihaela Buna ziua, sunt angajata la o societate cu CIM pe per nedeterminata si ma aflu in per. de proba de 90 de zile. Va rog sa imi spuneti cum pot pleca in cel ... (vezi toată discuția)
Salariat necorespunzator locului de munca llumi llumi Buna ziua! Am un salariat angajat din data de 07.03.2011...care de fapt nu corespunde locului de munca...dupa cate zile pot sa-i desfac contractul de munca ... (vezi toată discuția)