Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

buna ziua, as avea si eu o intrebare: Daca pot sa mi dau demisia fara preazivul de 15 zile? Am citit undeva "
O alta posibilitate acordata de lege de a demisiona fara preaviz este in situatia salariatului care se afla in perioada de proba.

Astfel, conform prevederilor art. 31 alin. (4) indice 1 din Codul muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oricareia dintre parti. "
eu momentan sunt angajata cu durata determinata de 3 luni.
Multumesc
da, se poate in conditiile in care angajatorul nu isi respecta obligatiile asumate conform contractului individual de munca ( de regula neplata salariului) incheiat cu dvs in speta este vorba de art.79 alin.8 Codul muncii.
Incercati sa vorbiti cu angajatorul pentru o incheiere a CIM cu acordul partilor prev de art. 55b din Codul Muncii.
danuta09 a scris:

buna ziua, as avea si eu o intrebare: Daca pot sa mi dau demisia fara preazivul de 15 zile? Am citit undeva "
O alta posibilitate acordata de lege de a demisiona fara preaviz este in situatia salariatului care se afla in perioada de proba.

Astfel, conform prevederilor art. 31 alin. (4) indice 1 din Codul muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oricareia dintre parti. "
eu momentan sunt angajata cu durata determinata de 3 luni.
Multumesc

In cazul dvs , perioada de proba este de 15 zile lucrătoare. In acest interval, puteti solicita incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.4 ind.1 C.mun.