Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi banesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi banesti

Am fost salariat cu contract individual de munca pana acum cateva zile cand am fost anuntat verbal ca mi se diminueaza salariul la 35% din valoarea agreata prin documente. Am refuzat si in ziua urmatoare am incheiat colaborarea cf Codului Muncii art 55, lit b.
Mentionez ca ultimele drepturi salariale au aferente lunii februarie 2010 (cca 20% din valoare).
Care ar fi caile de rezolvare ale problemei?
1. Daca ati incetat CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) inseamna ca ati cerut dvs. incetarea CIMsi nu prea mai aveti ce face.
2. Ati putea face o sesizare la ITM pentru nerespectarea prevederilor din CIM si puteti actiona in judecata pe angajator, pentru recuperarea drepturilor banesti cuvenite, la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.