Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

suntem 4 copii in viata mama a decedat acum 6 ani si nu s-a facut succesiunea cat ni se cuvine partea noastra dintr-un apartament cu 4 camere mentionam ca tatal nostru s-a recasatorit si a mai aparut un copil poate face parte la succesiune si acest copil???
va multumesc
Daca aaprtamentul apartine in exclusivitate mamei dvs decedate,
atunci tatal primeste 1/4, iar dvs fratii primiti restul de 3/4.
Copilul tatalui din a doua casatorie nu are nici und rept.

Daca apartamentule ra in proprietatea mamei dvs cu a tatalui
atunci situatia e mai complicata pt ca tatal va primi 5/8 din apartament
iar dvs copiii restul de 3/8.
Daca apartamentul era bun comun atunci tatal dvs are dreptul la 1/2 plus 1/4 din jumatatea mamei, deci in total 5/8. Restul copiilor au dreptul la 3/8 impartit la numarul lor.(in cazul dvs fiecare dintre copii va avea cate 3/32). Copilul din cealalta casatorie a tatalui il va mosteni numai pe tatal dvs , nu si pe mama dvs , cu care nu are legatura de sange.
Succes!
multumesc si as mai avea o intrebare
il poate vinde fara ca succesiunea sa fie facuta??
multumesc
Fara partaj nu-l poate vinde.
Poate vinde cel mult cota care i se cuvine din acest
apartament.
Fara ca succesiunea sa fie facuta , tatal poate vinde doar cota parte indiviza care i se cuvine ca si bun comun(deci poate vinde 1/2 din imobil)B-)