Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Datorie MaPN , Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Datorie MaPN , Demisie

Bunza Ziua,

in septembrie 2008 m`am inrolat in armata cu grad de soldat, la biroul de recrutare am fost informat ca , contractul de munca este pe 2 ani , dupa care am plecat la o unitate de instructie unde am facut 4 luni si la inceputul anului 2009 am ajuns la unitatea unde am fost repartizat de catre biroul de recrutare unde am semnat un contract de 4 ani de munca . dupa o luna am decis sa`mi depun demisia si am plecat din unitate . cand am ajuns acasa am primit de la finante o instiintare ca am de platit 1000 euro pentru cheltuielile de instructie .

Tin sa precizez ca la plecarea mea nu am semnat nici un act prin care am luat la cunostinta ca am de platit cu toate ca au telefonat acasa si au spus sa vin sa semnez dar nu am vrut, cred ca cineva a semnat in locul meu

Se poate face ceva acum sa contest aceasta datorie in instanta ? intrucat eu nu am semnat ca am luat la cunostinta ca am de platit

Multumesc anticipat pentru raspuns

sigur ati semnat in contractul ala de 2 ani,,,,,,,doar cine citeste contractele ?10-20 de file,,,,,,MAPN-ul stie ce face,,,,contractele sant de obicei (beton),,,contestatie se poate face dar sansa de izbanda,,,,cam greuB-),,,,,macar daca la depunerea demisiei ati fi INVENTAT un MOTIV,,,,,,na,,,ceva care sa ateste ca nu dv santeti devina,sau macar un act medical ca nu mai santeti in stare de acel serviciu.........naspa..........
daca nu aveti nimic pe numele dv,,,,,,(casa,teren,masina,,,,,etc)faceti-va ca ploua:D, oricum nu va poate obliga sa platiti daca nu aveti de unde :Diar daca lucrati altundeva cu carte de munca,,,,,nu le ramane decat sa vi se traga o parte din salar,,,,,,,,asa macar platiti in rate,,,,,B-)
Deaja au aparut ceva penalizari, in fine acum am o firma pe numele meu dar in cazul asta va fi pe numele mai mele deacum :P ps: cam cat ar trebui sa ma fac ca ploua ? 5 ani pana se prescrie ? :P
cam asa ceva,,,,,,,,,succes:D