avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... INSULTA sau ?????
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

INSULTA sau ?????

Buna seara,

Sunt dublu cetatean cu domiciliul in strainatate si sunt administratorul unei societati in BUCURESTI.
Am o intrebare si doresc raspuns de la Dvs.
Pot face ceva ( plangere, etc.etc.la politie ) daca o persoana ,invidioaza ,adreseaza cuvinte jignitoare la adresa mea , ( din auzite de la 3 amici) de genul sunt .....( cuvantul suna urat ) de Amsterdam si amenintari precum ca ,va posta pe internet fotografii cu mine ,titlul, ..........de Amsterdam.Va rog spuneti-mi daca exista o cale legala ,ca sa pot opri aceasta persoana sa numai adreseze cuvinte urate la adresa mea mai ales ca in acel sat locuiesc parintii mei .
Va multumesc .
Justitia functioneaza pe baza de probatorii,deci relatarile dvs trebuie sa fie dovedite de acte martori,alte probe acceptate de lege.
Dvs,aveti niste dovezi indirecte,din spusele unor persoane,mai mult "barfe",cum se exprima distinsul coleg.
Pe de alta pare,in comune si in mediile locale mici,in comunitati restranse,toti oamenii se cunosc intre ei .
Parerea mea este ca ar fi bine sa va asezati impreuna la o masa si de comun acord ,cu diplomatie si cu tact sa luati cea mai buna hotarare impreuna pentru ca fiecare sa fie multumit,fara a se ajunge la tensiuni inutile pentru ca in aceste medii despre care faceam vorbire,acestea se amplifica in mod inutil si pot da nastere chiar la violente nejustificate.
Daca nu reusiti rezolvarea situatiei pe cale amiabila,cea mai buna solutie ar fi sa formulati o plangere penala,dar vi s-a aratat mai sus de catre colegi care ar fi "soarta" acesteia.
Succes si ganduri bune !
Am incercat sa stau de vorba cu el despre cainii lui ( inainte de a vorbi urat la adresa mea )dar nu se poate ,deoarece el considera ca daca sotia lui lucreaza la primarie, el poate face orice .De aceea am incercat si sa stau de vorba ( prin Mail ) cu primarul dar se pare ca dupa acest Mail problema s-a agravat .Ce pot face ?
Prezentati situatia (nu prin e-mail) politiei comunitare locale fara a mentiona ce functie detin vecinii. Nu are relevanta functia nimanui, in fata legii ar trebui sa fim egali cu totii. In baza atriubutiilor, politia comunitara ar trebui sa ia masuri de atentionare in privinta vecinilor care nu isi leaga patrupedele. Plangerea dvs. trebuie inregistrata corespunzator, aceasta constituind o dovada in conditiile in care vecinul continua sa permita accesul cainilor pe proprietatea dvs.
CAPITOLUL III
Atributiile Politiei Comunitare
Art. 7. - Politia Comunitara are urmatoarele atributii:
a) asigura ordinea si linistea publica în zonele si locurile stabilite prin planul de paza si ordine publica, previne si combate încalcarea normelor legale privind curatenia localitatilor si comertul stradal, precum si alte fapte stabilite prin hotarâri ale consiliului local;
b) asigura paza obiectivelor si a bunurilor de interes public si privat stabilite de consiliul local, conform planurilor de paza si ordine publica;
c) asigura însotirea si protectia reprezentantilor primariei ori a altor persoane cu functii în institutiile publice locale la executarea unor controale sau actiuni specifice;
d) participa, dupa caz, la asigurarea fluentei traficului rutier, cu ocazia efectuarii unor lucrari de modernizare si reparatii ale arterelor de circulatie;
e) asigura supravegherea parcarilor auto, a unitatilor scolare, a zonelor comerciale si de agrement, a pietelor, a cimitirelor si a altor locuri stabilite prin planurile de paza si ordine publica;
f) constata contraventii si aplica sanctiuni contraventionale, conform legii, pentru încalcarea prevederilor legale referitoare la tulburarea ordinii si linistii publice, curatenia localitatilor, comertul stradal, protectia mediului înconjurator, precum si pentru faptele care afecteaza climatul social, stabilite prin lege, hotarâri ale consiliului local sau dispozitii ale primarului;
g) participa la asigurarea masurilor de ordine, cu ocazia adunarilor publice, mitingurilor, manifestarilor cultural-artistice si sportive organizate la nivel local;
h) intervine, împreuna cu organele abilitate, la solicitarea cetatenilor, pentru aplanarea starilor conflictuale, prinderea unor faptuitori, rezolvarea unor cazuri sociale, stabilirea situatiilor de fapt sesizate si rezolvarea acestora;
i) actioneaza, împreuna cu politia, jandarmeria, pompierii, protectia civila si alte autoritati prevazute de lege, la activitatile de salvare si evacuare a persoanelor si bunurilor periclitate de incendii, explozii, avarii, accidente, epidemii, calamitati naturale si catastrofe, precum si de limitare si înlaturare a urmarilor provocate de astfel de evenimente;
j) controleaza modul de depozitare a deseurilor menajere, industriale sau de orice fel si de respectare a igienizarii zonelor periferice si a malurilor cursurilor de apa, sesizând primarul cu privire la situatiile de fapt constatate si la masurile ce trebuie luate în vederea îmbunatatirii starii de curatenie a localitatii;
k) comunica, în cel mai scurt timp posibil, organelor abilitate datele cu privire la aspectele de încalcare a legii, altele decât cele stabilite în competenta sa, despre care a luat la cunostinta cu ocazia îndeplinirii misiunilor specifice;
l) însoteste, în conditiile stabilite prin regulament, functionarii primariei la executarea unor controale si la punerea în executare a unor hotarâri ale consiliului local sau, dupa caz, ale Consiliului General al Municipiului Bucuresti, asigurând protectia acestora si prevenirea oricaror acte de tulburare a ordinii publice;
m) verifica si solutioneaza, în limitele legii, sesizarile asociatiilor de proprietari sau locatari privind savârsirea unor fapte prin care se încalca normele legale, altele decât cele cu caracter penal;
n) sprijina Politia Româna în activitatile de depistare a persoanelor care se sustrag urmaririi sau executarii pedepselor, precum si a persoanelor disparute;
o) în localitatile de frontiera sprijina unitatile Politiei de Frontiera Române în activitati de prevenire si combatere a migratiei ilegale;
p) îndeplineste orice alte atributii stabilite prin lege.
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muzica de la vecini ne deranjeaza Pink_Martini Pink_Martini vecinii mei dau muzica foarte tare, trebuie sa inchid geamul la casa ca sa aud ce spune la TV sau sa ma inteleg cu cei din casa si tot o mai aud. Si in plus ... (vezi toată discuția)
Politia comunitara - atributii lordxl lordxl Ce reprezinta fapta sefului Politiei Comunitare de a da ordine verbale subalternilor de a constata si sanctiona contraventii fara ca acestia sa aiba drept de ... (vezi toată discuția)
Probleme ii - discoteca cu institutiile locale Lador Gavril Lador Gavril Va rog sa ma sfatuiti referitor la problema descrisa in urmatoarele randuri. Multumesc anticipat. In 2011 am infiintat o Intreprindere Individuala si am ... (vezi toată discuția)