Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comodat

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate incheia un contract de comodat intre o persoana juridica straina (comodant) si o persoana fizica straina (comodatar) cu privire la un imobil aflat in Romania.
In cazul in care se poate care este procedura, se poate incheia contractul in forma autentica la un notariat din Romania? (cu translatori)
Va multumesc
sigur ca se poate.
Contractul de comodat se poate incheia si la un cabinet de avocatura. Nu este obligatoriu sa fie incheiat in forma autentica.
Puteti incheia un contract de comodat intre cele doua parti.
Contractul de comodat se poate intocmi bilingv, in limba engleza si in limba romana.
Nu este nevoie ca respectivul contract sa fie autentificat de un notar public.
Se poate incheia in forma unui inscris sub semnatura privata sau atestat de un avocat.
Av. Mihai Vaduva
Va multumesc!