Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este necesar CMR-ul pentru Turcia?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este necesar CMR-ul pentru Turcia?

Buna ziua,
Nu am idee despre legislatia in vigoare de aceea va solicit ajutorul:
-un prieten trebuie sa transporte o camera video de la Bucuresti (ff performanta, s-a folosit la filmarea unui documentar in Bucuresti de catre o firma turca) in Istanbul, cu masina proprie.
El va fi insotit in masina de un turc....ce are documentele aferente camerei(este un angajat al firmei turce).
Problema este daca e nevoie la vama de asigurarea CMR?.... se cere musai la vama asa ceva?
Si daca este nevoie unde anume se face?.....plecarea se va face maine dimineata...
Si inca ceva...e nevoie de pasaport pentru a inra in Turcia?;)
Cu multumiri, E.
magistral, utilizator
Este.
Si unde se face asigurarea CMR?...sau va refereati la pasaport?
magistral, utilizator
Buna seara .
1.Pentru a intra in Turcia este nevoie de pasaport.
2.Dvs .va referiti la CMR pentru autovehicul sau pentru camera video ?
CMR-ul este un document ce este asimilat facturii de transport marfa,pentru transport terestru . Nu cred sa aiba legatura cu asigurarea .Pentru asigurare,este necesara polita de asigurare .Deci ,s-ar putea sa va ceara si CMR-ul pe langa factura de transport la frontiera .
Marius Bote .