avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este necesar CMR-ul pentru Turcia?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este necesar CMR-ul pentru Turcia?

Buna ziua,
Nu am idee despre legislatia in vigoare de aceea va solicit ajutorul:
-un prieten trebuie sa transporte o camera video de la Bucuresti (ff performanta, s-a folosit la filmarea unui documentar in Bucuresti de catre o firma turca) in Istanbul, cu masina proprie.
El va fi insotit in masina de un turc....ce are documentele aferente camerei(este un angajat al firmei turce).
Problema este daca e nevoie la vama de asigurarea CMR?.... se cere musai la vama asa ceva?
Si daca este nevoie unde anume se face?.....plecarea se va face maine dimineata...
Si inca ceva...e nevoie de pasaport pentru a inra in Turcia?;)
Cu multumiri, E.
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2010
magistral, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 21:06, 21 Iunie 2010
Este.
Si unde se face asigurarea CMR?...sau va refereati la pasaport?
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2010
magistral, utilizator
Buna seara .
1.Pentru a intra in Turcia este nevoie de pasaport.
2.Dvs .va referiti la CMR pentru autovehicul sau pentru camera video ?
CMR-ul este un document ce este asimilat facturii de transport marfa,pentru transport terestru . Nu cred sa aiba legatura cu asigurarea .Pentru asigurare,este necesara polita de asigurare .Deci ,s-ar putea sa va ceara si CMR-ul pe langa factura de transport la frontiera .
Marius Bote .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire insotire minor in strainatate luiza-marinela luiza-marinela pot sa fac imputernicirea fara a specifica nr de pasaport.....?ptr ca dureaza inca doua sapt ...si nu mai am timp....cei de la pasapoarte au taiat un colt la ... (vezi toată discuția)
Ajutor urgent va rog! pasaport expirat in strainatate Baphomedd Baphomedd Sunt in Turcia şi mi-a expirat pasaportul ,vreau sa stiu daca vor fi probleme la plecarea in Romania,pentru ca am de gand sa plec cu el expirat. Macar sa stiu ... (vezi toată discuția)
Transport rep.moldova tampau gabriela tampau gabriela SC platitoare de TVA ,din Romania factureaza altei SC platitoare de TVA -Romania servicii transport marfa ruta Rep.Moldova- Romania. Se factureaza cu TVA ? (vezi toată discuția)