Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul salariatului

de pe 10 ian ac. pana in martie am beneficiat de ajutor de somaj. de pe 10 mart am un contract de munca de 8 ore pe zi 40 ore saptamanal pe 3 luni. de curand mi s-a comunicat verbal ca sunt in preaviz 2 saptamani. mentionez ca am tot solicitat reinoirea contractului la care mi s-a raspuns ca s-a reinoit dar eu nu am semnat nimic nici luarea la cunostinta de preaviz nimic.mai beneficiez de ajutor de somaj?
am lucrat toate sambetele in perioada aceasta care nu mi s-au platit fapt ce-l pot dovedi prin actele eliberate de mine. ma poate ajuta cineva cum sa procedez?
Daca in perioada somajului v-ati incadrat cu contract de munca pe durata determinata, la data expirarii contracctului veti relua somajul de la momentul intreruperii.
Daca contractul pe perioada determinata nu este prelungit, acesta inceteaza de drept nefiind nevoie de preaviz.
Pentru drepturi salariale neacordate va puteti adresa ITM sau instantei de judecata.