Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe

Vreau sa iau o masina din Germania inmatriculata in Elvetia. Vama este platita pt. intrarea in Germania. Mai platesc taxe si in Romania?
daca masina are mai mult de 6 luni sau mai mult de 6000 km rulati nu mai platiti tva, taxa vamale, accize insa platiti taxa de poluare.
daca masina are mai putin de 6 luni sau mai putin de 6000 km la bord atunci veti plati TVA in Romania prin inregistrarea unui decont 301 pana in 25 a lunii urmatoare achizitiei la administratia fiscala. Ulterior va prezentati la inmatriculare cu un certificat de la administratie privind dovada platii tva-ului.
ContSters75906, utilizator