Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am un apartament la care tatal meu a avut contract de vanzare cumparare pe jumate din el iar concubina lui pe cealalta jumate .Acum amandoi sant decedati si eu ma lupt cu surorile vitrege pe apartament. Va rog sa imi spuneti daca exista vreo solutie la problema mea,ele ma ameninta ca imi iau partea mea ,eu miam facut succesiunea pe partea mea ele nu si am auzit ca exista o lege care spune ca in termen de 6 luni nu face nimeni succesiunea pe jumatea cealalta imi revine mie .Va rog sa ma lamuriti .Va multumesc
dvs impartiti jumatatea tatalui din apartament, egal cu surorile dvs vitrege, iar surorile impart jumatatea mamei lor cu ceilalti copii ai mamei lor
Chiar daca nu le anunta pe fiicele concubinei, nu au cum sa isi insuseasca partea defunctei.
Copiii fiecaruia impart doar partea parintelui lor.
nu mati inteles tatal meu nu a fost casatorit legitim cu concubina si surorile vitrege sant doar a ei iar eu sant unicul copil al tatalui meu apartamentul este jumate al tatalui jumate al concubinei tatal meu are contract de vanzare cumparare pe jumatea lui iar eu miam facut succesiunea pe partea tatalui meu va multumesc anticipat
Bine ca ne raspundeti dupa 1 an si 8 luni (din 22 iunie 2010).

Dupa aceste clarificari, suntem foarte siguri ca raspunsul corect la intrebarea dvs. era acesta (dat in 2010):

adutescu a scris:

Nu va mai revine nimic.

Exact. Nu va mai revine nimic in plus fata de ceea ce deja ati luat = jumatatea de apartament a tatalui dvs.
Cealalta jumatate de apartament, care a apartinut concubinei tatalui dvs., se cuvine surorilor vitrege (= COPIILOR concubinei).

Nici ele nu pot pretinde ceva din jumatatea tatalui dvs. (pentru ca nu erau fiice ale tatalui lui, ci doar ale concubinei lui). Dar nici dvs. nu puteti pretinde ceva din jumatatea care a apartinut mamei lor (pentru ca nu era mama dvs.)

Ori culeg ele mostenirea mamei lor, ori o ia statul. Una din doua. In nici un caz nu v-ar profita dvs.

romascanu, moderator
imi cer scuye de intarziere dar fetele sau mai linistit in legatura cu apartamentul cred ca au inteles pana la urma care este dreptul lor si care este al meu acum astept sa se hotarasca si sa imi transmita ce hotarare au luat va multumesc