Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un mic ajutor daca se poate .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un mic ajutor daca se poate .

Ma pregatesc pentru licenta iar examenul consta in intrebari tip grila. Am 300 de intrebari dar la 5 nu am reusit sa le rezolv .

1. Cand pedeapsa inchisorii poate fi inlocuita cu inchisoarea?

a. cand condamnatul a savarsit o alta infractiune intetionata.
b. Daca condamn. Se sustrage cu rea credinta de la executarea amenzii
c. Daca condamn. Nu are posibilitati de plata.
d. Daca condamn . a fost ulterior arestat .

2. Instanta poate dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei sub suprabeghere in cazul unei pedepse rezultante de 3 ani decurgand din contopireaa 3 pedepse pentru 3 infractiuni concurente savarsite in anul 2005, daca anterior in anul 2004 aceste mai suferise o condamnare de un 1 an inchisoare pentru infractiunea de ucidere din culpa ?

A. Nu
B. Da, daca apreciaza ca pronuntarea condamnarii constituie un avertisment pentru condamnat si ca acesta nu va mai savarsi infractiuni chiar si fara executarea pedepsei
C. Poate, dar numai daca se retin circumstante atenuante
D. Poate, dar numai daca condamnatul a acoperit integral prejudicial.

3. Ce reprezinta din punct de vedere al naturii juridice denuntarea de catre mituitor a faptei mai inante ca organul de urmarire sa fi fost sesizat.

A. o cauza speciala de nepedepsire
B. o cauza care inlatura caracterul penal al faptei
C. o cauza de reducere a pedepsai
D. o cauza generala de nepedepsire

(Eu am zis ca e varianta B deoarece la varianta D e vorba de legea ferenda desi nu am gasit prea multe informatii despre aceasta lege )

4.Cand cel condamnat la o pedeapsa de 8 ani inchisoare pentru o infractiune intetionata poate fi eliberat conditionat ?

A. dupa ce a executat fractia din pedeapsa prevazuta de lege
B. dupa ce comisia de propuneri a analizat indeplinirea tutror conditiilor
C. dupa ce a executat partea din pedeapsa aratata de lege , a fost staruitor in munca, disciplinat si a dat dovazi temeice de indreptare, tinandu-se seama si de antecendentele sale penale.
D. In cazul in care este recidivist, numai dupa executarea integrala a pedepsei.

(Eu am zis ca e varianta C. dar fiind vorba de o infractiune facuta cu intentie nu stiu daca eliberare conditionata e valabila . La infratiunea facuta cu intentie inculpatul a prevuzut rezultatul si a urmarit rezultatul , a fost constiient de tot.)

5.Care e momentul in raport cu care se aplica beneficial amnistei in cazul savarsirii unei infractiuni continuate?

A. momentul consumari infract.
B. Data comiteri ultemei actiuni sau inactiuni
C. Momentul producerii rezultatului
D. Data ramanerii definitive a unei hotarari de condamnare

( Eu am pus varianta B. dar nu sunt sigura)

Multumesc .
Punctual:
- dreptul este ceva frumos .. daca iti place logica, daca ai inspiratie si putin noroc si probabil ar mai fi cateva ..
- in drept, din pacate, nu se lucreaza cu sufletul, sau nu atat de mult ca in arta de exemplu:D
- apropo de termenii folositi .. ai in vedere ideea de aparare. Oricat de infioratoare ar fi / consideram noi ca sunt faptele pentru care o persoana este cercetata, judecata si uneori condamnata, are dreptul la aparare, iar avocatul il ajuta / ar trebui sa-l ajute sa isi exercite acest drept. Numind pe cineva ''criminal'' deja te antepronunti. Si cum te-ai simti daca evocand speta ta unui avocat acesta ti-ar da impresia ca deja te considera vinovata ?
- joburi ''bune'' / bine platite sunt in multe domenii. Eu am terminat dreptul, dar fac audit / consultanta / debt recovery. Poate la un moment dat ma voi intoarce in avocatura.
Deci posibilitatile sunt nelimitate .. dar trebuie sa iti placa ceea ce faci;)
debt recovery ? e clar acum de ce incerci sa-i aperi pe sacali. :))
Depinde cat de proletar esti / te simti:)).. Eu nu apar pe nimeni, cel mult protejez niste interese legitime .. iar debt recovery se refera mai ales la clienti nu la angajati:D
Am terminat subiectele , am verificat raspunsurile si cu alti colegi dar la unele intrebari nu picam pe raspuns. Va mai cer inca o data ajutorul, daca se poate .

1. Cine face evaluarea concreta a gradului de pericol social al unei infractiuni?

A. instanta de judecata atunci cand solutioneaza cauza penala
B. leguitorul, atunci cand a incriminat-o in legea penala
C. administratia locului de detinere, atunci cand cel condam. Este eliberat conditionat
D. participantii in procesul penal.

Eu am pus variana B, altii A.

-pericolul social se imparte :
1. in pericol social generic care desemneaza acel pericol care il prezinta in abstract o anumita infractiune (subminarea puterii de stat, omor , in inselaciune, furt, etc..) si este evaluat de leguitor care are in vedere importanta valorii sociale vatamate sau puse in pericol, gravitatea vatamrii sau periclitatea, urmarile faptei, calitatea faptuitorului frecventa unor asemenea fapte, etc.
2. Pericol social concret este pericoll pe care il prezinta fapta concreta, savarsita de o anumita persoana in anumite imprejurari . El este evaluat de ORGANELE JUDICIARE tinand seama de act. / inactiunea savarsita....

!!! Pericolul social concret este reflectat in PEDEAPSA concreta aplicata de catre instanta fiecarui infractor.
La intrebarea noasta ne intreaba cine face evaluarea inainte de a se da pedeapsa. Deasta am ales leguitorul.

2. Cand exista concurs real de infractiuni?

A. atunci cand o actiune sau inactiune savarsita de aceasi persoana , datorita imprejurarilor in care a avut loc si a urmarilor pe care le-a produs, intruneste elementele constitutive ale aceleiasi infractiuni
B. atunci cand o actiune sau o inactiune savarsita de aceasi persoana , datorita imprejurarilor in care a avut loc si a urmarilor pe care le-a produs , intruneste elemente constitutive ale unor infractiuni diferite
C. atunci cand mai multe infractiuni au fost savarsite de aceasi persoana prin tot atatea actiuni ori inactiuni distincte inainte de a fi condamnata definitive pentru vreuna din ele.
D. atunci cand numai o actiune savarsita de aceasi persoana datorita imprejurarilor in care a avut loc si a urmarilor pe care le-a produs , intruneste elemente constitutive ale acelasi infractiuni

Varianta mea - B restul C

Art. 33. - Concursul de infractiuni
Concurs de infractiuni exista:
a) când doua sau mai multe infractiuni au fost savârsite de aceeasi persoana, înainte de a fi condamnata definitiv pentru vreuna dintre ele. Exista concurs chiar daca una dintre infractiuni a fost comisa pentru savârsirea sau ascunderea altei infractiuni;
b) când o actiune sau inactiune, savârsita de aceeasi persoana, datorita împrejurarilor în care a avut loc si urmarilor pe care le-a produs, întruneste elementele mai multor infractiuni.

Eu am luat alin .b) dar cred ca e bun si C e cuvantul "unor infractiuni diferite..."

3. In ce forme este permisa participatia penala la savarsirea infractiunii de viol

A. coautorat , instigare , complicitate
B. instigare si complicitate
C. coautorat
D. coautorat si instigare

Varianta mea : A
participatia penala este posibila in toate formele acesteia
Restul au pus B ( in cartile vechi asa scrie doar instigare si complicitate dar eu am gasit in cartea de penal special revizuita si adaugita ca e posibila in toate formele sale)

4. In ce consta elemental material al infract. De talharie , in varianta TIP.

a. Furtul savarsit prin intrebuintare de insulte
b. Furtul urmat de intrebuintarea de amenintari pentru pastrarea bunului furat
c. Furtul savarsit asupra victimei aflate in stare de inconstienta sau neputinta de a se apara
d. Furtul urmat de intrebuintare de violente pentru inlaturarea urmelor infractiunii

A. a+b
B. b+c
C. b+d
D. a+d

Varianta mea B -art 211 primul alin. , altii au pus C

5. Care va fi incadrarea juridical a faptei de lovire a unui politist aflat in exercitiul functiunii daca acesta si-a depasit atributiile de serviciu ?

A. ultraj
B. ultraj in concurs cu infractiunea de lovire sau alte violente
C. lovire sau alte violente
D. vatamare corporala din culpa

varianta mea : B ( am spus ca e in timpul serviciului) Restul au pus varianta C

6. ce reprezinta retragerea marturiei mincinoase inainte de arestarea inculpatului sau in toate cauzele inainte de pronuntarea unei hotarari ori a unei solutii ca urmare a marturiei mincinoase ?

A. o cauza speciala de impunitate.
B. O cauza de reducere a pedepsei conf. art 76 .C pen
C. O cauza de inalaturare a caracterului penal al faptei
D. O cauza generala de inalturare a raspunderii penale.

Varianta mea : C restul A

La cauza de nepedepsire . Fapta prevazuta in alin 1 nu se pedepseste daca , cauzele penale, mai inainte de a se produce arestarea inculp. ori in toate cazurile, mai inainte sa se fi pronuntat o hotarare sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei , martorul isi retrage marturia.

E vorba de cuvantul cheie "mai inainte"

Nu stiu ce e cauza speciala de impunitate :(
.

auzi tu ... Elena .. tata ... esti cumva studenta la Spiru Haret ?
numai aia de acolo sunt in stare sa le dea asemenea grile la studenti sa le rezolve inainte de licenta!