Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE FACTURA CHIRIE - CLADIRE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE FACTURA CHIRIE - CLADIRE

Buna ziua!

In luna iulie voi emite o factura de chirie pentru cladire, sediul societatii care este inchiriata partial unei alte societati. Chiria este aferenta perioadei iulie - decembrie 2010. ( 6 luni)

Sunt corecte urmatoarele inregistrari:

Emitere factura:
411 = % 57.120
Clienti 472 Venituri inregistrate in avans 48.000
4428 TVA neexigibila 9.120

Repartizare lunara pe venituri:

472 = 706 8.000
4428 = 4427 1.520

Mentionez ca incasarea facturii se va face integral in termen de 15 zile de la emiterea facturii.
gabi.b a scris:

Buna ziua!

In luna iulie voi emite o factura de chirie pentru cladire, sediul societatii care este inchiriata partial unei alte societati. Chiria este aferenta perioadei iulie - decembrie 2010. ( 6 luni)

Sunt corecte urmatoarele inregistrari:

Emitere factura:
411 = % 57.120
Clienti 472 Venituri inregistrate in avans 48.000
4428 TVA neexigibila 9.120

Repartizare lunara pe venituri:

472 = 706 8.000
4428 = 4427 1.520

Mentionez ca incasarea facturii se va face integral in termen de 15 zile de la emiterea facturii.

In cazul de fata tva-ul este exigibil in momentul facturarii, deci il colectati. Celelalte inregistrari referitoare la veniturile in avans sunt corecte.
Buna ziua,

Pentru a putea factura chiria cu TVA ati depus notificare la Administratia Financiara? Operatiunea este scutita de TVA si se poate factura cu TVA doar prin optare.