Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de mostenire al urmasilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de mostenire al urmasilor

Buna ziua. Am si eu o intrebare simpla: daca doi soti sunt proprietari ai unui imobil si unul dintre soti decedeaza, au si copiii dreptul la mostenire sau numai sotul aflat in viata?
mariamem a scris:

Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare. Daca bunica mea a decedat si a lasat in urma niste imobile, doar tatal meu (fiind unicul mostenitor) are dreptul la acele imobile sau imi revine si mie o parte din mostenire, fiind nepoata ei?

atata timp cat tatal dumneavoastra este in viata, va exclude pe d-voastra, nepotul defunctei, deoarece chiar daca faceti parte din aceieasi clasa a mostenitorilor(clasa descendentilor) el are un grad mai mic si preferabil,excluzandu-va de la mostenire.