Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

am urmatoarea nelamurire: un salariat este propus la pensie cu 01.02.2010. tot cu aceasi data i s-a facut decizie de continuare a activitatii, si tot cu aceasi data act aditional de schimbare a functiei, de catre persoana care se ocupa de Resurse Umane, inaintea mea. cand i-a venit decizia de la Pensii, in baza ei, i-am facut incetarea activitatii. acum mi-a adus carnetul si ar trebui sa i-l inchid, sa i-l duc la ITM.
este corect sa-i operez in Carnet in felul urmator?
- cu data de 01.02. decizia de "reia activitatea in baza aceluias contract individual de munca" si la rubrica "denumirea actului - CIM cu care s-a incadrat
- pe randul urmator, cu aceasi data, 01.02.2010,Act Aditional - schimbare functie
- cu data de 03.05.2010 - incetarea activit .
va multumesc mult de tot.
nu ati specificat ce pensie a solicitat dar nu are importanta
Carnetul de munca are ultima inregistrare:
"Solicita pensie.....data:01.02.2010"
Dupa care completati:
- Continua ( nu o reia ca nu a intrerupt-o) activ in baza aceluaisi CIM---------Data: 01.02.2010--------------Act: CIM nr.../....(cel initial)
- Schimbat functia-------------Data: 01.02.2010-----------------Act: Act aditional nr../01.02.2010
- (alte modificari pana la incetarea CIM)
- Incetat CIM cf art 56 lit (d)/C muncii--------------Data: 03.05.2010---------------Act: Decizia nr.../...a SC.....
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Carnetul se vizeaza la ITM si apoi pensionarul poate solicita casei de pensii recalcularea pensiei pt perioada respectiva
multumesc mult de tot. mi-ati fost de mare ajutor.o zi buna