avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

am urmatoarea nelamurire: un salariat este propus la pensie cu 01.02.2010. tot cu aceasi data i s-a facut decizie de continuare a activitatii, si tot cu aceasi data act aditional de schimbare a functiei, de catre persoana care se ocupa de Resurse Umane, inaintea mea. cand i-a venit decizia de la Pensii, in baza ei, i-am facut incetarea activitatii. acum mi-a adus carnetul si ar trebui sa i-l inchid, sa i-l duc la ITM.
este corect sa-i operez in Carnet in felul urmator?
- cu data de 01.02. decizia de "reia activitatea in baza aceluias contract individual de munca" si la rubrica "denumirea actului - CIM cu care s-a incadrat
- pe randul urmator, cu aceasi data, 01.02.2010,Act Aditional - schimbare functie
- cu data de 03.05.2010 - incetarea activit .
va multumesc mult de tot.
Cel mai recent răspuns: maiamaria , utilizator 13:22, 23 Iunie 2010
nu ati specificat ce pensie a solicitat dar nu are importanta
Carnetul de munca are ultima inregistrare:
"Solicita pensie.....data:01.02.2010"
Dupa care completati:
- Continua ( nu o reia ca nu a intrerupt-o) activ in baza aceluaisi CIM---------Data: 01.02.2010--------------Act: CIM nr.../....(cel initial)
- Schimbat functia-------------Data: 01.02.2010-----------------Act: Act aditional nr../01.02.2010
- (alte modificari pana la incetarea CIM)
- Incetat CIM cf art 56 lit (d)/C muncii--------------Data: 03.05.2010---------------Act: Decizia nr.../...a SC.....
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Carnetul se vizeaza la ITM si apoi pensionarul poate solicita casei de pensii recalcularea pensiei pt perioada respectiva
multumesc mult de tot. mi-ati fost de mare ajutor.o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare activitate 56 lit d maiamaria maiamaria buna ziua. am un salariat caruia i-a venit decizia de pensionare - pensie limita de varsta. carnetul il are inca la pensii. a fost propus la pensionare,i-a ... (vezi toată discuția)
Completare pensionare in cartea de munca Ada30teo Ada30teo Cum completez in cartea de munca daca o persoana a solicitat pensionarea pt limita de varsta la 01.02.2010 si a adus decizia de pensionare in 04.03.2010, desi ... (vezi toată discuția)
Decizie asupra capacitatii de munca emiliaa emiliaa Buna ziua, Am un angajat cu timp partial de 2 ore/zi care beneficiaza de CM in perioada 10.04- 30.04.2010. Pe 20.04.2010 i-a fost emisa decizia asupra ... (vezi toată discuția)