Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Programare Apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Programare Apel

Buna ziua

Vroiam sa obtin un raspuns la o chestie care ma macina f tare. In cazul in care in fond s-a pronuntat o decizie penala si in termen de 5 zile s-a depus cerere de declarare a apelului de catre inculpat insusi fara a fi reprezentat de avocat in cat timp sau cum afla cand si daca i-a fost acceptata cererea de apel?
A trecut aproape o luna si nu stiu ce sa cred. In mod normal nu ar trebui sa ajunga acasa decizia formulata de catre judecatorul din dosarul de fond? Nu ar trebui sa ajunga si acasa o confirmare sau o data cand apelul ar trebui sa inceapa?
Imi pare rau daca nu sunt f coerenta insa mi se pare total aberant ceea ce se intampla.
As vrea sa stiu in cat timp pot primi incheierea judecatorului din fond ca sa pot sa pregatesc apelul?

Va multumesc anticipat.
M
In primul rand o sa fiti citata la judecarea apelului. Daca l-ati declarat acum o luna este prea devreme sa se judece apelul.
Mai intai, dupa pronuntare, trebuie redactata sentinta. Apoi pleaca dosarul la instanta superioara. Si o sa va citeze. Dureaza cateva luni.
Am inteles ceea ce spuneti, insa mi se pare aberant sa nu stiu macar care au fost motivele pt care judecatorul a dat aceasta solutie.
Este aberant si frustrant ca un om sa nu isi poata face apararea in lipsa de hartii.

Dar asta este sistemul juridic in Romania si daca cumva esti impotriva lui ti se sugereaza, politicos de altfel, sa ai incredere si sa urmezi toate caile de atac urmand ca daca esti nemultumit sa te adresezi la CEDO ceea ce va dura fff mult si tu risti sa fii inchis pe nedrept.

Oare asa trebuie sa fie?

Multumesc tare mult pt ajutor.
M
Nu o luati asa in tragic. B-)
O sa puteti vedea sentinta si o sa faceti motivele de apel. Numai ca trebuie sa o redacteze.
Dvs fiind avocat puteti sa aveti o parere mai detasata, insa eu sunt atat de stresata si lipsita de orice speranta.
Nu am in prezent avocat si nici nu imi permit pt ca nu mai am loc de munca.
Nu pot sa nu iau in tragic aceasta situatie a mea in care ma gasesc.

Va multumesc pt ca doriti sa imi ridicati moralul, insa nu cred ca se mai poate face ceva in acest sens pt mine.

Multumesc,
M