Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier

Buna ziua,

Cat de curand am facut scoala de soferi. Pt dosar am scos un cazier de la politie.
in acea adeverinta se sepifica clar ca nu am cazier.
Intrebarea este:Daca as fi avut ceva probleme( ex furt,inselaciune, uz de fals) si as fi figurat in bazele de date ale Politiei si judecatoriei, in cazierul emis ar fi trebuit sa sepecifice acest lucru?
va multumesc!
In mod normal,respectivele antecedente trebuiau trecute in cazier ,daca nu a intervenit reabilitarea
Doar daca exista hotarare jud. def. de condamnare apare in cazier sau amenda penala/judiciara.
Daca faptele sunt in etapa de cercetare penala/urmarire penala/judecata ( cai de apel) deocamdata nu apar, nici daca s-a pronuntat achitarea sau s-a decis scoaterea de sub urmarire/neinceperea urmaririi/incetarea urmaririi penale sau s-a dat o amenda administrativa.
In cazierul judiciar, fara a exista o hotarare de condamnare, nu vor fi facute mentiuni.Si chiar daca infractiunile amintite de dumneavoastra mai sus ar fi fost sanctionate, ati fi putut sustine examenul pentru obtinerea permisului de conducere ( in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, daca s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei, suspendarea executarii sub supraveghere , sau in termen de 6 luni de la executarea pedepsei privative de libertate , cu inchisoarea ,sau a celei la locul de munca ).
Va multumesc!