Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce urmeaza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce urmeaza?

buna ziua
am actionat in judecata pe fratele meu pt ca nu m-a chemat la succesiune si am primit hot. jud. precum ca suntem doi mostenitori iar acum urmeaza partajul insa este cheltuiala multa si timp pierdut.
as dori sa stiu daca pot vinde partea mea de pamant primita de la parinti mostenire , pe care o detin de 20 de ani fara probleme sau este nevoie de partaj cu fratele?Multumesc.
E nevoie de partaj.
Evident ca trebuie inainte sa faceti iesirea din indiviziune, si apoi puteti vinde.Momentan nu stiti care parte din mostenire este concret a dvs.Cel mai bine faceti un partaj voluntar cu fratele!