Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata 1 an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata 1 an

Buna ziua , va rog sa-mi spuneti prin ce lege as putea beneficia de acest concediu fara plata pe perioada de un an ?Multumesc
Art.54 - Codul muncii
"Contractul individual de munca poate fi suspendat prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale "

Perioada de cfp se stabileste de comun acord cu angajatorul , prin contractele colective de munca sau regulamentele interne .
Buna ziua ,
Ma confrunt cu o problema asemanatoare.Sotul meu a fost angajat la o societate care in luna noiembrie (pe l sfarsitul lunii) a dat o parte din angajati in concediu fara plata (pentru care sotul meu a semnat o hartie in care se specifica faptul ca aces concediu va dura 17 zile). In luna mai 2010 a primit o decizie de concediere din :motive care nu tin de angajat" urmand a primi plata pentru zilele de preaviz (din 19 aprilie 2010 pana in 18 mai 2010) . Problema este ca nici pana in ziua de astazi societatea nu s-a achitat de datoria catre sotul meu mentionand ca nu sunt "bani in conturi". Intrebarea mea este urmatoarea : ce cale legala putem folosi pentru a determina firma respectiva sa isi respecte angajamentele ??

Multumesc pentru raspuns .
Singura solutie este sa dati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.