Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru studii

Buna ziua
Sant studenta primul an. As dori sa stiu la cate zile de concediu pentru studii am dreptu (cu plata sau fara plata). Si daca am dreptul?
Multumesc!
Art.61 alin.2 din CCMN prevede ca, salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
Numai pentru sustinerea lucrarii de diploma se acorda concediu pentru studii? In sesiune nu se acorda concediu pentru studii? Sunt numai in primul an de facultate.
Se poate lua CFP ...art.54 Cmun. prevede ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
In acest caz, legea nu prevede o perioada maxima sau minima de acordare a CFP.
Problema mea este urmatoare : in mai am cerut 12 zile concediu pentru studii, asa stiam ca am dreptul la concediu pentru studii, in fiecare an 30 zile, mi s-a aprobat acest concediu, iar acum seful spune ca nu am dreptul la concediu pentru studii si se scade din concediul de odihna. de ce ar trebui suspendat contractul de munca?
Pentru ca pe perioada CFP nu se presteaza munca si nici nu se plateste salariul ... intr-adevar, CO se acorda proportional cu perioada lucrata efectiv ....

De exemplu, pentru un an calendaristic aveti dreptul - sa zicem - la 24 de zile lucratoare de CO ...dvs lucrati numai 11 luni, iar o luna ati fost in CFP , fapt ce rezulta ca aveti dreptul numai la 22 zile lucratoare de CO (24 : 12 x 11) , in loc de 24 .