avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sntinta definitiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sntinta definitiva

buna problema mea este urmatoarea am fost inplicat intrun proces civil in calitate de inculpat in urma unui accident auto. la judecatorie am primit 2 ani cu suspendare si 4 ani perioada probatorie si am fos obligat inpreuna cu societatea responsabila civilmente la plata cheltuielilor de judecata iar firma de asigurari la plata a 1000 de euro daune morale . s-a facut apel iar la tribunal i s-a marit victimei daunele morale la 5000 euro si eu am fost pus la plata a 3000 de euro daune materiale . sa facut recurs iar la curtea de apel sa dat urmatoarea sentinta:
În temeiul art. 38515 pct. 1 lit. b C.pr.pen. respinge recursul declarat de partea responsabil civilmente x Pecica şi asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti împotriva deciziei penale nr. 58/A/16.02.2010 pronunţată de Tribunalul Arad. În temeiul art. 38515 pct. 2 lit. d C.pr.pen. admite recursul declarat de partea vătămatăx împotriva aceleiaşi decizii penale şi rejudecând: Casează decizia penală recurată şi sentinţa penală nr. 2277 din 9.12.2009 pronunţată de Judecătoria Arad şi rejudecând: Majorează de la 5.000 Euro la 10.000 Euro daunele morale acordate părţii civile Florica, sumă la care urmează a fi obligat inculpatul în solidar cu partea responsabil civilmente x Pecica şi alături de asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti. Menţine în rest dispoziţiile hotărârii atacate. În temeiul art. 192 al. 2 C.pr.pen. obligă partea responsabil civilmente şi asigurătorul la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs, iar în temeiul art. 192 al. 3 C.pr.pen. celelalte cheltuieli judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă.
intrebarea mea este . 1ce inseamna ca se caseaza decizia?
2 avocatul victimei mi-a spus ca va cere bani de la asigurari si ca nu tre sa platesc eu . pot fi pus si eu la plata?
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 18:37, 24 Iunie 2010
1.Casand a modificat-o, au fost marite daunele morale de la 5000euro la 10000euro.
2.sunteti obligat in solidar cu partea responsabil civilmente x Pecica şi alături de asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de circulatie masterguni masterguni buna , in urma unui accident de circulatie am ajuns in instanta intru-un proces civil in calitate de inculpat . dupa 3 ani de judecari am primit 2 ani cu ... (vezi toată discuția)
Lnfo - ma ajuta legea amnistiei? zahariadan zahariadan daca am o pedeapsa pt ucidere din culpa si am 4 ani cu suspendare sub supraveghere iar in 2019 imi expira supravegherea ma ajuta cu ceva legea amnistiei? va ... (vezi toată discuția)
Se mai poate pune in executare aceasta decizie? iuli113 iuli113 mai este valabila aceasta sentinta?se mai poate pune in aplicare?va rog un raspuns clar: Solutie: În baza art. 385 ind. 15 pct. 2 lit. d C.p.p., admite ... (vezi toată discuția)