Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident de circulatie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident de circulatie

buna , in urma unui accident de circulatie am ajuns in instanta intru-un proces civil in calitate de inculpat . dupa 3 ani de judecari am primit 2 ani cu suspendare , obligarea la plata a 3000 de euro daune matreriale iar la curtea de apel viictima a primit 10000 de euro daune morale la care sunt obligat eu in solidar cu firma la care am lucrat ca si sofer care este responsabila civilmente si asigurarile mele. intrebarea mea este urmatoarea: voi fi obligat si eu sa platesc ceva din cei 10000 de euro? avocatul victimei mi-a spus ca bani ii va cere de la asigurari.
numai daca cei de la asigurari vor da atatia bani...
Cristina Voicu, Avocat
depinde cum e formulata hotararea judecatoreasca
În temeiul art. 38515 pct. 1 lit. b C.pr.pen. respinge recursul declarat de partea responsabil civilmente SC xSRL Pecica şi asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti împotriva deciziei penale nr. 58/A/16.02.2010 pronunţată de Tribunalul Arad. În temeiul art. 38515 pct. 2 lit. d C.pr.pen. admite recursul declarat de partea vătămată xîmpotriva aceleiaşi decizii penale şi rejudecând: Casează decizia penală recurată şi sentinţa penală nr. 2277 din 9.12.2009 pronunţată de Judecătoria Arad şi rejudecând: Majorează de la 5.000 Euro la 10.000 Euro daunele morale acordate părţii civile x, sumă la care urmează a fi obligat inculpatul în solidar cu partea responsabil civilmente SC x SRL Pecica şi alături de asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti. Menţine în rest dispoziţiile hotărârii atacate. În temeiul art. 192 al. 2 C.pr.pen. obligă partea responsabil civilmente şi asigurătorul la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs, iar în temeiul art. 192 al. 3 C.pr.pen. celelalte cheltuieli judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă.
masterguni, utilizator
Asiguratorul este bun de plata si nu poate evita hotararea definitiva.
Este clar ca asiguratorul RCA va trebui sa plateasca chiar daca nu-i convine. De acord cu consultantul nucu#