Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinerea pentru consum de droguri.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinerea pentru consum de droguri.

Buna ziua, am o intrebare legata de o problema si anume:
In dimineata de marti spre miercuri la ora 02:00 am fost retinuti pentru posesie si consum de droguri anume 2 pliculete cu produse etnobotanice si un pliculet cu un praf alb. La sectie am fost trimisi pt recoltarea probei de sange si urina la un spital din apropiere. La sectie pliculetele cu produse etnobotanice au fost trecute ca proprietatea conducatorului auto in masina caruia au fost gasite iar praful a fost trecut ca proprietatea unuia dintre retinuti. Intrebarea mea pt dumneavoastra este desi eu si inca un prieten nu aveam nimic asupra noastra si in declaratii au recunoscut celelante persoane ca erau ale lor drogurile dar in analizele de sange am iesit "murdari" noi ce putem sa patim pentru consum? ;)

Later edit: Cei doi care nu aveau nimic asupra lor nu au antecedente.
bennn1, utilizator
la stabilirea amenzii presupun ca se ia in calcul daca nu am nici un venit right?
Ati vrea dvs ... ;))
Se stabileste in baza art 91 CP .
Prin aplicarea amenzii administrative se acopera si cheltuielile judiciare .
Cheltuielile judiciare avansate catre stat raman in sarcina inculpatului/invinuitului.
Ok :) va multumesc frumos pentru raspunsuri am aflat tot ce ma interesa, m-am consultat si cu un avocat si voi rezolva problema pana la urma. Inca o data va multumesc pentru raspunsuri =D>
Stoica Ioana a scris:

Cooperand cu procurorii DIICOT, in vederea tragerii la raspundere penala a altor autori ai infractiunilor legate de droguri, pedeapsa e injumatatita.
Totodata, relevanta sunt orice inscrisuri care tin de persoana dumneavoastra, atenuand sanctiunea aplicata.

De regula , persoanele care recurg la consumul de substante psihotrope sunt unele cu suferinte.

nu exista niciun studiu sociologic sau medical care sa va ateste premzumptia "pertinenta" si deloc subtila, as vrea sa ne limitam la cadrul legal in astfel de discutii nu la psihologie de tigara.

zi buna