Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune, nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune, nelamurire

Mama mea e decedata, la fel si sora ei.Acestea doua au mostenit doua terenuri de la parintii decedati, dar nu s-a facut iesirea din indiviziune in timpul vietii lor.Sora mamei are o fiica in viata.Eu mai am cinci frati.Cum se va face partajarea succesorala?
Vor fi doua cote de 50% fiecare, una dintre ele se va imparti intre dumneavoastra si surorile dv. iar cealalta cota va apartine verisoarei.
Carmen Chitu, Avocat
nu ati dezbatut succesiunea sau nu ati facut iesirea din indiviziune?
verisoarei dvs i se cuvine jumatate din mostenire, iar voi fratii, veti imparti cealalta jumatate
aveti 50% adica jumatate din intreg,deci , jumatatea respectiva se va imparte la 6(daca aveti inca 5 frati)=D>sa vina mostenirea,,,,,doar e criza:D=D>:D=D>
nu s-a facut nici dezbaterea succesiunii, nici iesirea din indiviziune; multumesc pentru raspunsuri!
Daca va intelegeti toti amiabil, puteti merge la notar.
Daca nu, in instanta.