avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna ziua.
in urma decesului surori meie in octombrie 2017,mama ia dat de pomana nepotului o parte din casa in care a locuit sora mea,mentionez ca sora nu a avut copii nefiind casatorita , iar in jumatatea cealalta de casa sta alta sora.
Care ar fi procedura prin care pot intra in posesia mosteniri
Buna seara
La mostenirea surorii decedate vin:
- Parintii cu o cota de 1/2 si fratii care impart restul de 1/2
- daca vine doar un parinte atunci acesta primeste 1/4 si fratii impart in mod egal restul de 3/4.
ca sa intrati in proprietatea cotei ce vi se cuvine solicitati fie la notar 9daca va intelegeti) fie in instanta dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune.
nu inteleg cum a putut sa dea cineva ce inca nu avea in proprietate daca nu s-a dezbatut succesiunea.
Daca s-a dezbatut atunci solicitati doar iesirea din indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune, nelamurire C. Maria C. Maria Mama mea e decedata, la fel si sora ei.Acestea doua au mostenit doua terenuri de la parintii decedati, dar nu s-a facut iesirea din indiviziune in timpul ... (vezi toată discuția)
Mostenire uhar maria uhar maria Ma numesc Uhar maria sunt din Carei, judet Satu Mare.Suntem doua surori.Tata amurit in 2004 si nu sa efectuat succesiunea.Mama sta in casa.Recent am aflat ca ... (vezi toată discuția)
Un fel de mostenire romica.b romica.b sotia mea are o sora si impreuna mai au doi frati de tata . In urma cu 13ani tatal lor a murit , iar acum doi ani a murit si mama fetelor. Nu sa facut ... (vezi toată discuția)