Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia pt copii 0-2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia pt copii 0-2 ani

daca poate cineva sa ma lamureasca de unde pot face rost,sau unde ma pot adresa pentru a primi cupoanele de alocatie ..mentionez ca eu primesc alocatia pentru copii 0-2ani prin cont bancar si nu primesc nici un cupon de alocatie si am mare nevoie de acel cupon de alocatie deoarece mi se solicita la o alta banca,
Cereti de la banca unde vi se vireaza deja alocatia un extras de cont unde sa apara aceasta tranzactie. Cuponul exista doar in cazul in care se primeste alocatia prin posta.
Se depune o cerere la Casa de pensii de care apartineti prin care solicitati cupoanele de alocatie.
Solicitati cupoanele institutiei emitente sau prezentati la banca o copie de pe extrasul de cont unde se vede clar ca suma primita lunar reprezinta alocatia respectiva (Incasare salarii/pensii/indemnizatii/alocatii) de la agentia pentru prestatii sociale (la mine asa apare pe extrasul de cont).
L.C.