Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de stat

Alocatia de stat pentru copii se suspenda in situatia cand acestia beneficiaza de pensie de urmas in urma decesului unui parinte ?
Alocatia de stat pentru copii se acorda si in cazul in care copilul beneficiaza de pensie de urmas.
In aceasta situatie , alocatia este cumulata cu pensia pe cuponul emis de Casa de Pensii ?
Pensia de urmas este platita de Casa de Pensii iar alocatia de stat pentru copii este platita de Agentia pentru Prestatii Sociale deci nu pot veni pe acelasi cupon.
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine.Aici problema este mai delicata.Este vorba de 2 fetite carora mama le-a decedat.Primesc pensie de urmas asa cum am spus mai sus.Una din ele insa este bolnava si primeste o indemnizatie de hrana de 350 lei .Este posibil ca alocatia de stat sa fie inclusa in aceasta suma ?Cat a trait mama lor primea acesti bani separat, pe cuponul pentru alocatii .Din raspunsurile primite pana acum de la Dvs.rezulta ca acesti copii nu primesc alocatia de stat pe care inainte de decesul mamei au avut-o.Astept raspunsul Dvs. dar o sa ma interesez la la AJPS.