Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj

Buna ziua

As dori un sfat in urmatoarea problema.
Daca un cuplu divorteaza de comun acord, au un copil impreuna si sotul doreste sa-i lase sotiei si desigur copilului apartamentul in care locuiesc(bun comun), care ar fi procedura cea mai simpla?
Ma refer si la procedura de divort si partaj. Daca sotul este de acord sa-i lase sotiei apartamentul se mai face partaj? Mai trebuie platite taxe procentuale calculate la valoarea apartamentului? Daca da care ar fi cuantumul acestora? Exista ceva valoare de grila sau valoare de piata?
Cam cat timp ar dura toata procedura?
Ma intereseaza cea mai simpla, rapida si ieftina varianta. Pot fi reprezentati amandoi de un singur avocat?
Ambii soti au ajuns la concluzia ca nu are rost sa piarda bani degeaba si ca este si spre binele copilui ca situatia sa se rezolve amiabil.

Va multumesc
alina240 a scris:

D-le avocat Claudiu Lascoschi, va multumesc mult pentru raspuns.

Nu inteleg insa ce inseamna partajul prin tranzactie, va rog daca se poate sa-mi explicati.

Va multumesc

Adica nu va mai judecati 5-6 termene pe partaj.Terminati de la primul termen.
Nici caile de atac nu mai sunt stresante...
Toata treaba este sa aveti redactata tranzactia si sa o ratifice instanta.
Mai scapati si de taxa de 3%...

avocat Claudiu Lascoschi