Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recurs Contestatie PV in Instanta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recurs Contestatie PV in Instanta

Va salut,
Doresc cateva sfaturi in vederea intocmirii unui recurs.
Anul trecut pe 06.Ianuarie am fost oprit de un militian chipurile ca am trecut pe rosu.
In dimineata aceea la 08.00 nu era nimeni pe strada,multi nu incepusera serviciul,ca atare nu am avut nici ce martor sa pun,nici eu nici el.Oricum a trecut ulterior pe PV un martor care nu a venit niciodata la proces chiar daca a fost chemat de instanta si amendat de cateva ori.
Militia nu a avut nici o dovada impotriva mea,martorul nu a venit,iar cele scrise de
militian nu au putut fi descifrate de instanta,greu lizibile.
Dupa mai bine de un an instanta ma instiinteaza azi ca imi respinge cererea de contestatie pentru ca nu am avut dovezi impotriva militianului.Din cate stiu un articol din CEDO prevede ca orice om este nevinovat pana se probeaza contrariul,lucru care nu a fost facut de militia care se baza pe acel martor,banuiesc.
Consider aceasta decizie foarte abuziva,practic trebuie sa aduc dovezi impotriva cuiva care ma acuza fara sa dovedeasca cu nimic.
Doresc sa fac recurs si chiar sa fiu reprezentat de un avocat.
Daca cineva din Bucuresti se ofera sa ma reprezinte si considera ca am ceva sanse de castig il rog sa ma contacteze.
Procesul a avut desfasurarea la tribunalul sectorului 1 Bucuresti.
Toata tarasenia mi se trage de fapt de la faptul ca nu am fost de acord sa ofer spaga pe loc,asta a si fost motivul pentru care am fost oprit de fapt,recunoscut faptul ca dupa sarbatori (craciun si revelion) miltienii prost remunerati de catre stat,cam au foamea in gat.I-am mentionat ca nu dispun de nici un ban in acel moment si m-am ales cu 2 PV,unul pt ca am trecut pe rosu 240ron si 30 zile suspendarea permisului si al doilea pt ca am incalcat linistea publica 900ron.
Cand l-am intrebat pt ce este al doilea proces verbal,a ras si a zis ca daca nu imi convine sa le contest in instanta.
Nu le-am semnat atunci,pt ca militianul nu a fost de acord sa ma lase sa fac mentiuni la rubrica dedicata.A plecat si m-a instiintat ca le pot ridica de la udriste sau sa astept pana vin acasa.
Pe lesinatul ala de militian il cheama Bostina Florin,ca sa stiti,si daca va opreste sa-i dati macar o felie de paine,altfel va alegeti cu procese verbale nemeritate

Cu stima
cristi_tnt, utilizator
NU ne-ati aratat despre ce contraventie este vorba
Pe de alta parte dvs.trebuia sa probati cu acte,martori,alte probe cele inserate in contestatie.
Daca nu ati administrat probatorii in dovedirea contestatie instanta v-a respins in mod legal plangerea.
Martorul despre artatati probabil ca a semnat confirmand ca procesul verbal v-a fost intocmit in lipsa.
Nu cred ca aveti sanse in recurs pentru ca nu aveti cum sa demonstrati ca hotararea instantei este nelegala si netemeinica doar pentru ca vi s-a respins contestatia dvs.
Daca aveti probe, martori, aveti sanse in recurs
Daca nu.....
In Romania se aplica prezumtia de legalitate a Proceselor Verbale
In cea ce priveste martorul, acesta a semnat doar ca martor la intocmirea PV
Bafta