Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE IN IMPAS PT CA LA ADM FINANCIARA FIGUREAZA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE IN IMPAS PT CA LA ADM FINANCIARA FIGUREAZA ALTA PERSOANA CA TITULAR

Buna ziua,numele meu este Maria si am 61 de ani.In anul 1970 parintii mei s-au mutat in bucuresti cumparand un teren de 200mp avand o constructie cu 3 camere situata in sectorul 5.Pana in anul 1984 stateam in acea casa parintii mei,eu cu sotul meu si cei 2 copii ai mei si singura mea sora.In anul 1988 a murit tata iar 3 ani mai tarziu mama.Sora mea a locuit in continuare in acea casa.Mentionez ca sora nu are mostenitori si nici nu a fost casatorita.Dupa moartea parintilor nostri,am facut nenumarate demersuri pe langa sora mea sa facem succesiunea soldate cu esecuri.Actele acelei case au fost in permanenta la mine,inclusiv actele de deces ale parintilor.In ultimii 15 ani sora mea isi mai rotunjea veniturile prin inchirierea unei camere diferitilor chiriasi care stateau temporar in acea camera.In martie anul acesta a murit si sora mea.DUMNEZEU sa o ierte!Astfel am ramas singura mostenitoare a acelei proprietati.Cum era si normal,am mers la notar sa fac in sfarsit succesiunea.Am ajuns la Administratia Financiara pt a mi se elibera acel document(am uitat cum ii spune,scuze) care sa ateste ca sunt cu darile la zi,act de care aveam nevoie la notar.Acum intervine surpriza neplacuta....mi sa spus ca nu mi se poate elibera acel act deoarece la acea adresa este inscrisa o alta persoana.Am intrebat cum asa? Repet,actele casei au fost la minedupa moartea parintilor.Cine este respectivul? Mi sa spus ca nu mi se poate spune cine este,ca este confidential,dar sa il dau in judecata.Deci sa dau in judecata un necunoscut!!!!!!!! sunt disperata,nu stiu incotro sa o apuc.Poate ma ajutati cu un raspuns cu ceea ce trebuie sa fac pentru a-mi putea face succesiunea.Imi trebuie avocat?Ce sanse am?Trebuie sa merg in tribunal pt o decizie judecatoreasca?Si nu in ultimul rand,cam cat m-ar costa un eventual proces judecatoresc.Va multumesc din suflet si astept disperata un raspuns .Multumesc Maria
E posibil ca sora dvs sa fi reconstituit actele si sa fi facut vreo manevra de vanzare.
E posibil, de asemenea, sa fie o eroare la fisc.
Se mai poate, de asemenea, ca sora dvs sa fi intrat in proprietate, ea sau altcineva printr-o hotarare judecatoreasca, vedeti, degeaba ati tinut dvs actele originale.
Incercati si la cartea funciara, acolo , daca imobilul este intabulat, oricine poate solicita un extras de carte funciara, insa trebuie sa stiti nr de carte funciara sau cadastral. Daca nu il stiti, trebuie sa faceti o cerere inainte tot la ei ca sa aflati daca imobilul este intabulat si ce numar are cartea funciara, eventual cereti chiar si o copie de pe intabulare.
Daca nu este intabulat, atunci e mai dificil.
Daca nu reusiti, atunci solicitati instantei sa deschida succesiunea si in acest fel instanta va solicita administratiei sa elibereze certificatul , motivand asa cum ati precizat mai sus.
ContSters14976, utilizator
Multumesc pt raspuns.Nu exista intabulare.Imi trebuie un avocat sa ma reprezinte?Cam cat m-ar costa?Sper sa nu va deranjez prea tare....multumiri din suflet
Nu pot sa ma pronunt cat va costa un avocat pentru ca fiecare are onorariile lui.