Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10

buna dimineata

am intrat aici desi nu am mai facut-o de multa vreme pentru ca am nevoie de indrumari si sfaturi

am o situatie in care un mostenitor isi revendica bunurile preluate abuziv in 1966

am o dispozitie de respingere a cererii de restituire in natura a proprietatii in care se face propunerea de acordare de despagubiri in conditiile titlului7 legea 247/20005

dosarul in original de la primarie este comunicat catre prefectura, acesta din urma emite o adresa catre primarie in care constata ca dosarul nu este fundamentat sub aspectul preluarii abuzive a bunurilor imobile solicitate in perioada de referinta a legii

se solicita ca dosarul de despagubire trebuie sa cuprinda actul de preluare a imobilului notificat( decretele de expropiere 218/1960 si 712/1966)

primaria ne trimite o adresa cu copia adresei prefecturii si ne solicita sa prezentam actele solicitate

de la aceasta etapa nu s-a mai facut nimic, noi am trimis adrese catre arhivele nationale, arhivele istorice, catre ACET sa ne comunice documentele la care se face referire in adresa emisa de Prefectura dar toate raspunsurile au fost ca nu detin actele pe care le solicitam

in extrasul de carte finciara se face referire la faptul ca imobilul este preluat in baza decretul 712/1966 si la o adresa pe care eu o banuiesc a fi actul de preluare, pentru ca e a Comitetului Executiv al Sfatului Popular

acest Sfat popular nu are arhive? unde pot solicit adresa respectiva

nu mai stiu ce sa fac #-o
Alina Tabara, Consilier juridic
Dupa parerea mea, rezolvarea o gasiti tot la cartea funciara. Intabularea in CF a dreptului de proprietate al statului in temeiul Decretului nr. 712/1966 s-a facut in baza unei incheieri al carei numar il gasiti in cuprinsul extrasului sau copiei CF.Solicitati operatorului de carte funciara copia dosarului intocmit cu acea ocazie, dosar care cuprinde obligatoriu (!) toate actele care au stat la baza emiterii incheierii, inclusiv actul de preluare sau altele care va sunt folositoate in cursul procedurii de aplicare a L.10/2001 .
intai de toate am sa multumesc tuturor pentru raspunsuri

pai am spus deja ca in copia extrasului am gasit mentionat ca imobilul este preluat in baza decretul 712/1966 si la o adresa cu numar pe care eu o banuiesc a fi actul de preluare , problema e ca atunci cand s-au facut cercetari au siz ca doar atat au, am presupus ca s-a facut o documentatie fie ea si sumara, de asta am intrebat care este institutia care arhiveaza documentele incheiate de Consiliul popular

dar cred ca nu este o idee rea sa incerc sa revin cu o adresa catre cei de la Cadastru
Alina Tabara, Consilier juridic
buna ziua,

am formulat adresa chiar de atunci si la vreo 3 zile cand am considerat ca a ajuns am sunat in fiecare zi la cei de la Cadastru, mi s-a spus ca s-a cercetat si ca nu exista niciun alt document inafara de extrasul pe care deja il am, urmeaza ca saptamana viitoare sa primesc si raspunsul oficial, in scris

va rog, daca aveti experiente asemanatoare sa-mi impartasiti opiniile dumneavoastra
Stimata Doamna,
Astfel cum v-am spus, in cuprinsul extrasului CF apare in dreptul operatiunii de preluare a imobilului in baza celor doua legi (218/1960 si 712/1066) un numar de Incheiere CF.Aceasta incheiere Cf se pastreaza la biroul de carte funciara.Solicitati celor de la cadastru sa va dea posibilitatea sa verificati personal MAPA DE INCHEIERI CF unde veti gasi si incheierea in discutie conform numarului pe care il stiti din extras.Aveti acest drept conform Legii nr.7/1996 a cadastrului si publicitatii imobiliare.
Este de asemenea posibil ca in decursul timpului biroul de carte funciara sa se fi mutat dintr-o localitate in alta.S-ar putea ca in anul respectiv cind a avut loc preluarea imobilului,biroul de carte funciara sa se fi aflat pe teritoriul unei alte localitati.Daca vi se confirma acest lucru adresati-va acestui din urma BCPI unde se pastreaza arhivele cartii funciare si solicitati de acolo accesul la mapa de incheieri cf.Cum va spuneam, fiecare incheiere are alaturi actele care au stat la baza emiterii ei, respectiv a preluarii de catre stat a imobilelor asa zis " abandonate" - procedura tipic comunista de expropriere voalata.
Daca insa nu le veti gasi personal este vorba de o fapta de o cu totul alta natura.
Spun asta si pentru ca in mod evident aceste acte de preluare ar trebui sa le gasiti si in arhivele care pastreaza documentele fostului Consiliu popular al localitatii unde este situat imobilul.