Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune materiale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune materiale

buna intrebarea mea este urmatoarea in urma unei sentinte am primit de plata 3000 de euro daune materiale victimei . in cat timp trebuie sa ii platesc, care sunt modalitatile de plata , ce se intampla daca nu platesc ,pot plati in rate ?
va multumesc
Prea putine date ca sa puteti primi un raspuns satisfacator.
Ce fel de sentinta/proces?
Ce fel de daune?Are intrebarea legatura cu asigurarile (RCA de exemplu) ?
De principiu, puteti face un angajament notarial cu victima stabilind de comun acord un grafic de plata esalonata.
Daca nu platiti sau nu va angajati sa platiti, pe baza investirii sentintei cu formula executorie (daca nu este deja executorie), puteti primi sechestru pe bunuri, blocate conturile sau urmarite veniturile de natura salariala, pensie etc.
nucu$, utilizator
Daca la data accidentului aveati o asigurare RCA asi ati fost trimis in judecata doar pentru vatamare corporala din culpa, nu in concurs cu alte infractiuni savarsite cu intentie ( de exemplu, consumul de alcool peste limita legala sau conducere vehicul fara a poseda permis de conducere), atunci exista o sansa sa nu platiti aceasta suma dvs. si asigruatorul. Dar e bine sa va consultati cu o persoana care cunoaste domeniul, pentru a nu fi trimis la plimbare cand va adresati firmei in vederea depunerii cererii de plata catre victima ( impreuna cu aceasta, desigur).