avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

ce drept am la mostenire,avand in vedere ca bunica mea a murit si a avut doi copii,din care mama mea care este moarta si cealalta fata este in viata.iar din partea mamei santem doi copii din care unul este plecat din tara si ar vrea sa-mi dea mie partea lui.ce acte ar trebui sau ce fel de procura ar trebui sa-mi faca.
Cel mai recent răspuns: carmo71 , utilizator 11:36, 29 Iunie 2010
intai trebuie sa faca declaratie de acceptare a succesiunii? si dupa aceea procura ca sa-l reprezint?
daca da o declaratie de acceptare a succesiunii, ulterior va trebui sa va instraineze aceea cota.
prin vanzare cumparare, donatie etc...
daca da aceasta declaratie de renuntare/ramanere strain dvs veti culege singura cota de 1/2 ce s-ar fi cuvenit mamei dvs.
daca da de la inceput declaratie succesorala ca renunta la partea lui,se imparte intre ceilalti mostenitori?sau imi revine mie partea lui?sau cum ar trebui procedat?
dsv va revine aceea parte.
mama dvs daca ar fi trait ar fi cules o cota de 1/2 din intreaga masa succesorala.
dvs+frate culegeti cota de 1/2.
daca fratele renunta dvs singur veti culege aceea cota de 1/2.
cat timp dureaza dezbaterea mostenirii?avand in vedere ca ma intorc in tara pentru 2 saptamani?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

renuntare in favorem-succesiune furtd furtd buna ziua as dori sa stiu daca in cazul unei succesiuni intre 2 frati (1/2)si o matusa (1/2), (eu fiind unul din frati), in cazul in care renunt la succesiune ... (vezi toată discuția)
Moștenire după bunica Isthrt Isthrt Buna ziua. As dori sa imi dați un raspuns, dacă se poate, la următoarea situație : tatăl meu a decedat de doua săptămîni si momentan dezbatem ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire bluesky80 bluesky80 Buna seara,va prezint urmatoarea situatie si va rog sa-mi dati un sfat; bunica mea a murit in noiembrie 2011,mostenitori 2 copii dintre care tatal meu care ... (vezi toată discuția)