Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

ce drept am la mostenire,avand in vedere ca bunica mea a murit si a avut doi copii,din care mama mea care este moarta si cealalta fata este in viata.iar din partea mamei santem doi copii din care unul este plecat din tara si ar vrea sa-mi dea mie partea lui.ce acte ar trebui sau ce fel de procura ar trebui sa-mi faca.
intai trebuie sa faca declaratie de acceptare a succesiunii? si dupa aceea procura ca sa-l reprezint?
daca da o declaratie de acceptare a succesiunii, ulterior va trebui sa va instraineze aceea cota.
prin vanzare cumparare, donatie etc...
daca da aceasta declaratie de renuntare/ramanere strain dvs veti culege singura cota de 1/2 ce s-ar fi cuvenit mamei dvs.
daca da de la inceput declaratie succesorala ca renunta la partea lui,se imparte intre ceilalti mostenitori?sau imi revine mie partea lui?sau cum ar trebui procedat?
dsv va revine aceea parte.
mama dvs daca ar fi trait ar fi cules o cota de 1/2 din intreaga masa succesorala.
dvs+frate culegeti cota de 1/2.
daca fratele renunta dvs singur veti culege aceea cota de 1/2.
cat timp dureaza dezbaterea mostenirii?avand in vedere ca ma intorc in tara pentru 2 saptamani?