Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor de vechime ,dar ce vechime?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor de vechime ,dar ce vechime?

Buna!
Sunt Cristina, si sunt angajata de la 01.09. 1999 pana in prezent, fara intrerupere in cartea de munca. Din 2004 pana in 2008 am beneficiat de concediu pentru ingrijirea copiiilor. la 01 septembrie am 11 ani in cartea de munca, si totusi nu mi se acorda mai mult de 10% ,secretara spune ca se ia in considerare doar anii lucrati. va rog sa ma lamurit ce e de facut ,cine are dreptate.
Cu multumiri
Perioada in care v-aţi aflat in concediu pentru ingrijirea copilului nu se ia in calcul la stabilirea sporului de vechime, dar se va lua in calcul pt. stagiul de cotizare la pensie.
1. Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art.18... (7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
2. Asadar, pentru sporul de vechime se ia in calcul si perioada de CCC.