avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agresiune

buna ziua,
in urma cu doua luni si jumatate fratele meu a avut o altercatie cu un vecin, care l-a agresat, in urma altercatiei ambii au avut urme. acum ne-am trezit ca este citat la politie. ce poate face, are certificat medico-legal, dar el nu are o astfel de plangere in potriva lui?
Cel mai recent răspuns: dorians , utilizator 07:52, 30 Iunie 2010
Va rog sa fiti putin mai clara cu ultima fraza . Reveniti cu detalii , va rog .
Care dintre cei doi are certificat medico-legal ?
Cine nu a depus plangere ?

Cand s-a depus plangerea ? dupa cat timp de la altercatie ?
Cate zile de ingrijiri medicale sunt acordate prin certificatul medico-legal ?
Ultima modificare: Marți, 29 Iunie 2010
Diana Ramona, Alte profesii
deja e tarziu sa depuna si fratele plangere. trebuie sa mearga la politie, eventual insotit de un avocat si sa relateze ce si cum s-a intamplat
nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!
Ultima modificare: Marți, 29 Iunie 2010
prosecuter_badboy, utilizator
prosecuter_badboy a scris:

nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!


Plangerea penala se poate introduce de catre persoana vatamata conform prevederilor art.284 c.pr.pen. in termen de 2 luni de la cunoasterea faptuitorului.
Orice plangere introdusa peste acest termen este considerata tardiva.
prosecuter_badboy a scris:

nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!


- daca nu e vatamare corporala grava (si sunt aproape convist ca nu e ), asa cum au aratat colegii (E PREA tarziu)
- "STABILIREA" cu exactitate a vinovatiei este exclusiv de competenta instantelor de judecate.
- "micile exceptii" care pot sa incurce cauza pe o perioada indelungata de obicei se disjung
- in timpul procesului penal (faza judecatii) se pot schimba mult mai multe... (ex: extinderea actiunii pen petru alte fapte, alte persoane, alte acte materiale, chiar si conexarea sau disjungerea - toate acestea schimband intr-un mod sau altul cadrul procesual)...parerea mea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere prealabila NELUL NELUL Care este perioda de timp in care pot depune plangere penala de la intamplare? (vezi toată discuția)
Imi poate face dosar penal sau nu? Alex.o Alex.o Buna ziua ,ma aflu momentan intr-o situatie cam ciudata si as dori un raspuns din partea dumneavoastra. Am avut o altercatie acum o saptamana cu un coleg de ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala ionut ifrim ionut ifrim buna ziua! am si eu o problema care mi se pare foarte grava si am nevoie de sfatul dvs. speta este urmatoarea: - am fost implicat intr-o altercatie din care ... (vezi toată discuția)