Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agresiune

buna ziua,
in urma cu doua luni si jumatate fratele meu a avut o altercatie cu un vecin, care l-a agresat, in urma altercatiei ambii au avut urme. acum ne-am trezit ca este citat la politie. ce poate face, are certificat medico-legal, dar el nu are o astfel de plangere in potriva lui?
Va rog sa fiti putin mai clara cu ultima fraza . Reveniti cu detalii , va rog .
Care dintre cei doi are certificat medico-legal ?
Cine nu a depus plangere ?

Cand s-a depus plangerea ? dupa cat timp de la altercatie ?
Cate zile de ingrijiri medicale sunt acordate prin certificatul medico-legal ?
Diana Ramona, Alte profesii
deja e tarziu sa depuna si fratele plangere. trebuie sa mearga la politie, eventual insotit de un avocat si sa relateze ce si cum s-a intamplat
nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!
prosecuter_badboy, utilizator
prosecuter_badboy a scris:

nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!

Plangerea penala se poate introduce de catre persoana vatamata conform prevederilor art.284 c.pr.pen. in termen de 2 luni de la cunoasterea faptuitorului.
Orice plangere introdusa peste acest termen este considerata tardiva.
prosecuter_badboy a scris:

nu e nimic tarziu...daca se demonstreaza contrariul? d-nilor? atunci cum e?urmarirea penala se finalizeaza in momentul stabilirii cu exactitate a vinovatiei(cu minci exceptii,cand nu se pot stabili diferite imprejurari cu privire la complici etc)...doar incadrarea juridica se poate schimba in timpul procesului cand dosarul e deja trimis in judecata!!!

- daca nu e vatamare corporala grava (si sunt aproape convist ca nu e ), asa cum au aratat colegii (E PREA tarziu)
- "STABILIREA" cu exactitate a vinovatiei este exclusiv de competenta instantelor de judecate.
- "micile exceptii" care pot sa incurce cauza pe o perioada indelungata de obicei se disjung
- in timpul procesului penal (faza judecatii) se pot schimba mult mai multe... (ex: extinderea actiunii pen petru alte fapte, alte persoane, alte acte materiale, chiar si conexarea sau disjungerea - toate acestea schimband intr-un mod sau altul cadrul procesual)...parerea mea...