Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea este vorba despre discriminare sau nu?
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

este vorba despre discriminare sau nu?

Daca aceasta criza economica loveste doar intr-un anumit sector - cel al bugetarilor, ma refer la reducerea salariala cu 25%, nu putem vorbi despre discriminare? De ce liber profesionistii, privatizatii si alte categorii de salariati sunt protejati?
categoriile profesionale de care pomeniti sunt permanent discriminate intrucat pt ei nimic nu e stabil.ele au avut primele de suferit de pe urma crizei economice.
Buna ziua!
Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in urmatoarea problema:
lucrez la o firma privata, unde treaba nu mai merge ca in vremurile bune. Din aceasta cauza, sefii mi-au propus sa-mi dau demisia, evident am refuzat. Daca au vazut ca nu le merge cu demisia, ma ameninta cu diminuarea salariului incepand de luna viitoare. Ce baza legala au sa faca acest lucru, tinand seama ca am si o colega (amandoua facem exact aceleasi lucruri, avem aceeasi incadrare, aceleasi functii) careia ma indoiesc ca-i vor micsora salariul? Se poate vorbi de discriminare in acest caz? Mentionez ca amandoua lucram la aceasta firma de cativa ani buni (vreo 8) si am avut intotdeauna salarii identice. Eu nu am copil, colega mea are si asta a fost principalul motiv pentru care eu am fost "selectata" sa-mi dau demisia. Se poate vorbi de discriminare in acest caz?
Ar putea fi vorba de discriminare cf. art 154 alin 3 din Codul Muncii pe motiv de "situatie familiala", dar nu stiu cum demonstrati asa ceva daca persoana are si o vechime superioara, sau evaluari mai bune...
Nici vorba de evaluari mai bune in ceea ce o priveste pe colega. Fiind un pic mai in varsta decat mine, are vechime totala in munca mai mare decat mine, dar la acest loc de munca eu am vechime mai mare (aproape nesesizabil - vreo 10 zile). M-ar interesa foarte tare sa stiu ce baza legala are firma sa-mi micsoreze dintr-o data salariul fara s-o faca si in cazul colegei. Repet: avem aceleasi atributiuni, aceleasi functii, am avut mereu salarii identice. Multumesc mult pentru raspuns.