Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza contabila

Neprezenta , nefiind anuntata , a reclamantei la efectuarea expertizet contabile aceasta este valabila sau se poate solicita anularea ei ?
Conform Art. 208 din C.pr.civ.daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin carte postala recomandata, cu dovada de primire, aratand zilele si orele cand incepe si continua lucrarea. Dovada de primire va fi alaturata lucrarii expertului. Partile sunt obligate sa dea expertului orice lamuriri in legatura cu obiectul lucrarii.
puteti solicita o contraexpertiza daca nu sunteti multumita de concluziile expertului.
Andreea Tudor, Avocat
Daca nu este atasata la raportul expertiza dovada citarii dvs,puteti solicita refacerea expertizei in prezenta partilor,iar instanta in baza textului de lege mentionat de distinsa dna.avocat va admite aceasta cerere.
In cazul in care aceasta dovada exista,puteti formula obiectiuni la raportul de expertiza si apoi ,puteti solicita efectuarea unei noi expertize de catre trei experti