Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza de recumparare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza de recumparare ?

Salut , am .. o nedumerire .

Un instructor auto , trebuie sa faca contract de vinzare-cumparare privind masina sa persoanala , cu scoala de care apartine .
Se poate introduce o " clauza de recumparare" , ca atunci in momentul in care instructorul din diferite motive, fie ca isi da demisia , fie ca iese la pensie , fie ca ... moare ( in cazul asta urmasii ) , fie ca este dat afara , se poate introduce o clauza de recumparare ? adica scoala careia i`a fost vinduta masina sa fie obligata la a o vinde inapoi in cazul incetarii contractului de munca al respectivului instructor .
Daca este posibil , si eu cred ca este posibil , puteti mentiona o baza legala , si un fel de .. format de asemenea contract .
Multumesc
Studentu, utilizator
clauza de rascumparare este ilegala....legea cametei....dar pot stipula in contract conditii viitoare.....sau sa dea masina in chirie...
Si , cam ce conditii viitoare ar putea sa stipuleze, astfel incit sa .. poata avea un oarecare drept de / preemptiune / ?

Inchirierea / Mandatul nu este o solutie, scoala doreste cumpararea masinii