Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contract servicii internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contract servicii internet

Acum 1 an si 1 luna am semnat un contract de internet cu firma [editat] in valoare de 45 ron pentru o viteza de 100 mbps metropolitan. Totul a fost ok timp de cateva luni pana ce firma a fost preluata de o alta firma, [editat]. Cei de la [editat] au modificat ofertele, internetul la viteza de 100 mbps fiind la ei 40 ron. Mie in schimb mi-au redus viteza la 50 mbps (ceea ce in oferta lor era 30 ron), dar facturile in continuare au venit cu suma din primul contract, 45 ron. Eu am fost la ei si mi-au spus ca este vina mea ca nu m-am dus sa semnez un nou contract cu ei, dar nu am stiut ca este nevoie. Cu toate astea ei nu au respectat nici macar termenii din vechiul contract semnat de mine cu [editat]. Ieri am fost la ei si mi-au spus sa astept sa primeasca raspuns de la bucuresti daca imi ofera vreun discount sau nu in contul banilor dati aiurea, dar daca nu platesc factura pana azi (30 iunie), maine fiind 1 iulie se va emite noua factura tot cu suma de 45 ron si va trebui sa o platesc si pe aceea. Daca firma cu care am semnat eu contractul a fost preluata de alta firma, contractul semnat cu ei mai este valabil? As putea sa recuperez cumva banii dati aiurea?
ContSters20980, utilizator
Problema este ca nefiind o viteza garantata, 47mbps se considera acceptabil pentru o conexiune de 100mbps. Este posibil ca la nodul cel mai apropiat de dvs, echipamentul respectiv sa fie unul mai vechi ce nu depaseste 50mbps ca throughput.