Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

cum se inregistreaza un contract de licitatie plus chitanta.Pe chitanta scrie participare la licitatie.
am inregistrat astfel
2673=5311

jastyn2001, utilizator
E nevoie de mai multe detalii.
A castigat licitatia, ce a platit cu chitanta, etc...
Poate fi creanta imobilizata doar daca este o garantie depusa pentru licitatie. Daca licitatia a avut loc si a fost castigata, poarte deveni cheltuiala. Dar contractul nu se inregistreaza, altele sunt documentele ce trebuie inregistrate (facturi).
In functie de speta, suma trebuie sa ajunga pe cheltuieli (o data sau esalonat) daca nu trebuie restituita de cel la care a fost depusa.