Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... CREANTE SALARIALE
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

CREANTE SALARIALE

Am o nelamurire legata de acest subiect, am de incasat creante salariale in suma destul de mare (15.600 lei) dar nu voi putea sa incasez nici un leu ca societatea are toate imobilele ipotecate si toti banii sunt achitati catre lichidator si banca.
Am solicitat sa intocmesca lichidatorul dosarul, a facut-o dar cred ca a facut documentatia gresit.
In loc sa ceara 3 salarii medii brute pe economie ( maximul acordat) a cerut ultimele trei salarii de pe statele de plata cu mult mai putin decat as avea dreptul.
Eu nu am primit nici o comunicare oficiala nici de la AJOFM si nici de la lichidator ca mi s-a stabilit o suma net inferioara decat prevede legea, asta doar pentru ca lichidatorul este dezinteresat neincasand nici un leu din aceasta operatiune.

Ce pot face in acest caz, unde contest aceasta nedreptate?
Va multumesc
1. Durata limita de calcul:
Legea 200 din 2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale prevede:
Art. 15. - (1) Creanţele salariale (...) se suportă pentru o perioadă de 3 luni calendaristice.
(2) Perioada prevăzută la alin. (1) este perioada anterioară datei la care se solicită acordarea drepturilor şi precedă sau succedă datei deschiderii procedurii insolvenţei.

2. Limita de valoare:
Art. 14. - (1) Suma totală a creanţelor salariale suportate din Fondul de garantare nu poate depăşi cuantumul a 3 salarii medii brute pe economie pentru fiecare salariat.
Ca urmare a interpretarii coroborate a art. 15 si art 14, rezulta ca aveti dreptul la 3 salarii pe perioada de 3 luni calendaristice inaintea deschiderii procedurii.
Prin urmare, in cazul in care suma cu titlu de salariu pe ultimele 3 luni nu depaseste 3 salarii medii brute, vi se acorda acea suma. In cazul in care suma cu titlu de salariu depaseste 3 salarii medii brute, vi se acorda 3 salarii medii brute.

3. Autoritatea competenta sa stabileasca valoarea creantei si sa emita titlul executoriu:
Art. 19. - (1) Stabilirea cuantumului creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi efectuarea plăţii acestora se realizează de agenţiile (pentru ocuparea forţei de muncă), la cererea scrisă a administratorului sau lichidatorului angajatorului în stare de insolvenţă.
Art. 21. - (2) Dispoziţia prevăzută la alin. (1) se comunică administratorului sau lichidatorului angajatorului în stare de insolvenţă şi constituie titlu de creanţă, care devine titlu executoriu la data la care expiră termenul de plată, în situaţia prevăzută la art. 17.

Prin urmare calculul si plata intra in atributiile agentiei teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă.

4. Persoanele care pot solicita calculul si incasa sumele:
Art. 19 (2) Agenţia teritorială poate proceda la stabilirea cuantumului creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi la efectuarea plăţii acestora şi în baza cererii formulate de către salariaţii angajatorului în stare de insolvenţă sau de organizaţiile legal constituite ce reprezintă interesele acestora.
(4) Înainte de a se adresa agenţiei teritoriale, salariaţii sau organizaţiile legal constituite ce reprezintă interesele acestora trebuie să notifice în scris administratorul sau lichidatorul angajatorului în stare de insolvenţă, în vederea efectuării demersurilor necesare pentru plata creanţelor salariale potrivit alin. (1). O copie a notificării se va ataşa la cererea adresată agenţiei teritoriale, potrivit alin. (2).

5. Termen de solutionare si contestarea dispozitiilor agentiilor teritoriale:

Norma metodologica din 21/12/2006 de aplicare a Legii nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale

Art. 12. - Soluţionarea cererilor prevăzute la art. 19 din lege se face în termen de 45 de zile de la data înregistrării acestora la agenţia teritorială competentă, stabilită potrivit art. 9.
Art. 16. - Dispoziţiile emise de agenţiile teritoriale prevăzute la art. 21 alin. (1) şi (3) din lege pot fi contestate de persoanele interesate la instanţa judecătorească competentă potrivit legii.

Cu stima,

Luisa Mitroi

Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Luisa Mitroi a scris:

1. Durata limita de calcul:
Legea 200 din 2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale prevede:
Art. 15. - (1) Creanţele salariale (...) se suportă pentru o perioadă de 3 luni calendaristice.
(2) Perioada prevăzută la alin. (1) este perioada anterioară datei la care se solicită acordarea drepturilor şi precedă sau succedă datei deschiderii procedurii insolvenţei.

2. Limita de valoare:
Art. 14. - (1) Suma totală a creanţelor salariale suportate din Fondul de garantare nu poate depăşi cuantumul a 3 salarii medii brute pe economie pentru fiecare salariat.
Ca urmare a interpretarii coroborate a art. 15 si art 14, rezulta ca aveti dreptul la 3 salarii pe perioada de 3 luni calendaristice inaintea deschiderii procedurii.
Prin urmare, in cazul in care suma cu titlu de salariu pe ultimele 3 luni nu depaseste 3 salarii medii brute, vi se acorda acea suma. In cazul in care suma cu titlu de salariu depaseste 3 salarii medii brute, vi se acorda 3 salarii medii brute.

quot]

Intrebarea mea e alta, daca mie mi s-a stabilit prin sentinta o suma determinata si e rezultatul salariilor neincasate in timpul procedurii, nu restante salariale neachitate inainte de a se deschide procedura, sunt indreptatita la ce suma?
Ca la data deschiderii procedurii salariul mediu brut era 1370 lei si in noiembrie cand instanta mi-a dat castig de cauza si doar asa am fost inscrisa in tabelul definitiv rectificat, salariul mediu brut era 1950 lei (cam pe acolo), eu inteleg ca ar trebui sa primesc 1950*3 luni si nu cum mi-a fost calculat la data deschiderii procedurii, adica anterior sentintei din noiembrie 2009.

Intreb am dreptul la suma de 5850 lei sau doar la cat mi-au calculat cei de la ajofm la salariul mediu brut de la data deschiderii procedurii (net inferior celui la care fac eu raportarea)?

Multumesc

Solutia se afla in perioada luata in calcul de lege pentru acordarea creantelor, iar in raspunsul oferit se prevede clar: "Art. 15. (1) Creanţele salariale (...) se suportă pentru o perioadă de 3 luni calendaristice.
(2) Perioada prevăzută la alin. (1) este perioada anterioară datei la care se solicită acordarea drepturilor şi precedă sau succedă datei deschiderii procedurii insolvenţei".
Prin urmare, din analiza prevederilor legii rezulta ca perioada de 3 luni pentru care se acorda creantele se calculeaza cu 3 luni inainte de data efectuarii cererii de acordare. Aceasta perioada poate preceda sau succeda datei de deschidere a insolventei.
In concluzie, se ia in considerare salariul mediu pe economie pe perioada de 3 luni anterioare datei cererii formulate de dv. indiferent de momentul in care s-a facut inscrierea creantei in tabelul definitiv de creante prin incheierea judecatoreasca, intrucat art. 15 din Lege prevede clar perioada de calcul, fara sa stabileasca un mod de calcul diferit pentru aceasta situatie.

Imi pare rau daca raspunsul nu va este favorabil,

Va multumesc,

Luisa Mitroi
Multumesc pentru precizari