Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort pentru parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort pentru parasire de domiciliu

Dupa cate zile se poate considera parasire de domiciliu?
Nu exista un numar de zile prevazut de lege.Daca deschideti divort si pana la termen nu revine in domiciliul conjugal ar fi suficient termenul...
Termenul de judecata ar fi prin octombrie, sau in septembrie in cel mai fericit caz...

avocat Claudiu Lascoschi
Nu este reglementata de lege parasirea domiciliului conjugal pentru a fi aplicabila o sanctiune. Acest fapt insa va fi avut in vedere de catre instanta cu ocazia solutionarii unei cereri de divort, incredintare minor sau plata pensiee de intretinere. ;)